EnergoZrouti.cz

Britská firma vymyslela unikátního „robobrouka“ pro pomoc energetikům

  
Markéta Bártová
9. 1. 2021 ▪ 20:50

Britská firma BladeBUG pracuje na vývoji unikátního robota - brouka. Ten by měl energetikům hlavně na pobřežních větrných elektrárnách pomoci s hledáním poškození a opravou lopatek rotorů.

BladeBUG robot
BladeBUG robot
Foto: bladebug.co.uk

Údržba větrných elektráren nejen na moři je jednou z velmi náročných prací energetiků, na které jsou ale i díky práci ve výškách kladeny velké nároky. I z tohoto důvodu je množství odborníků, kteří zároveň nemají problém při své práci viset pod desítky metrů vysokými turbínami velmi malé. Právě v tom by ale nyní mohl pomoci robot – brouk vynalezený britským startupem.

Ten přišel s robotem nazvaným BladeBUG (v překladu jednoduše chyba lopatky či rozbitá lopatka či čepel), který by měl energetikům pomoci s kontrolou, údržbou ale i opravou lopatek větrných turbín. Nový robot je určený hlavně pro údržbu offshore větrných elektráren umístěných na pobřeží moře, právě tam je kontrola lopatek velmi náročná.

Rozměry elektráren rostou, personálu nepřibývá

Ačkoliv rozměry nových větrných elektráren a jejich výška stále roste tak, aby docházelo i k vyšší výrobě elektrické energie jako v případě nové obří lopatky elektrárny Haliade-X Dogger Bank od GE, techniků kteří by si na údržbu takto obrovských lopatek troufli už mnoho není.

A není také divu, lopatka zmíněné obří větrné turbíny má délku 107 metrů a výška celé turbíny je 260 metrů. Pro představu, výška Petřínské rozhledny v Praze je 65,5 metru.

Právě stále těžší údržba nových elektráren byla impulzem k zaplnění díry na trhu pro zakladatele společnosti BladeBUG Chrise Cieslaka, ten má už z dřívějších zkušeností právě s vývojem designu lopatek větrných turbín a tak pro něj vymýšlení nového robota bylo přeci jen o něco jednodušší.

Firmám nový robot ušetří náklady na zaměstnance

Kromě většího bezpečí pro pracovníky může nový robot pomoci firmám starající se o větrné elektrárny i snížit náklady, vylézání lidí na lopatky turbín je přeci jen velmi nákladné. Oproti tomu robot BladeBUG díky svým šesti nohám s přísavkami je na lopatkách jako ryba ve vodě.

Robot navíc umí měnit tvar a má na sobě několik kamer, takže operátor může snadno sledovat co se kolem něj děje ale sledovat i případné abnormality lopatek rotorů. Pro operátora je pak ovládání velmi snadné díky hernímu ovladači s kterým zajišťuje plynulý pohyb. Senzory, které má robot po těle pak sledují jakékoliv poškození či nález jakéhokoliv problému, který by mohl bránit účinnostem turbín.

Mimo svých schopností hledání problémů umí robot na povrchu lopatek dokonce provádět malé opravy. To zajistí i snadnou a rychlou opravu bez zásahu lidské ruky.

Společnost navíc počítá do budoucna s tím, že by v případě špatných klimatických podmínek mohly na místo větrné elektrárny dopravit tyto roboty drony.

Robot britského startupu by měl projít už v letošním roce prvními komerčními zkouškami, na trhu by se pak mohl objevit v roce 2022. Právě podobné technologie by tak v budoucnu mohly zlevnit a usnadnit údržbu i vzdálenějších zdrojů elektrické energie, které pro člověka nemusí být na údržbu snadno dostupné.
Zdroj: bladebug.co.uk