EnergoZrouti.cz

Británie spouští podporu pro obnovitelné zdroje. Každý rok bude připraveno téměř devět miliard korun

  
Martin Bárta
14. 12. 2021 ▪ 16:05

Až osm milionů domácností získá díky nové podpoře elektřinu z obnovitelných zdrojů. Británie tak chce zvýšit soběstačnost své energetické sítě, ale i rychle snižovat emise skleníkových plynů tak, aby splnila svůj plán nulových emisí do roku 2050.

Větrné turbíny na moři
Větrné turbíny na moři
Foto: Norbert Pietsch z Pixabay

Velká Británie do budoucna spoléhá na velké množství obnovitelných zdrojů energie, které zajistí výrobu elektřiny nahrazující tu z dosluhujících uhelných elektráren. Právě proto nyní také spustila již čtvrté kolo vládního programu podporujícího vznik nových zdrojů obnovitelné energie. Na projekty bude každý rok připraveno 285 milionů liber (cca 8,6 miliardy korun). Oproti dřívějším kolům programu bude nově financováno i větší množství technologií.

Obnovitelná energie pro osm milionů domácností

K financím na své projekty by se tak nyní mohli mnohem snadněji dostat i investoři zaměřující se na větrnou energii na moři, ale i na souši. Podpora ale bude připravena i na solární, přílivové či plovoucí větrné elektrárny. Vláda si pak od nového programu slibuje mnohem větší odolnost energetického systému a splnění cíle nulových emisí do roku 2050.

V rámci čtvrtého kola programu by tak mělo dojít k financování elektráren, jež dodají do sítě mnohem více elektřiny než tomu bylo u zdrojů vystavěných dříve. Nové zdroje by pak podle informací britské vlády měly přinést elektrickou energii pro napájení až 8 milionů domácností zelenou elektřinou. Celkem by pak program měl pomoci nainstalovat až 12 GW elektrické kapacity získávané z obnovitelných zdrojů.

Právě větrná energie získávaná z turbín umístěných na moři bude hrát v novém programu prim. Z celkové roční částky totiž bude možné právě pro tyto zdroje vyčerpat částku až 200 milionů liber (6 miliard korun). Zbytek částky následně připadne na projekty využití přílivových proudů či solární energii.

„Naše největší aukce obnovitelných zdrojů, která byla dnes zahájena, posílí roli Spojeného království jako světového lídra v oblasti obnovitelné elektřiny a zároveň podpoří nová průmyslová odvětví v celé zemi, která vytvoří nová pracovní místa“ řekl ke spuštění programu Ministr obchodu a energetiky Kwasi Kwarteng.
Štítky: Energetika Elektřina Velká Británie Obnovitelné zdroje Dotace
Zdroj: GOV UK