EnergoZrouti.cz

Británii se nedaří plnit cíle v instalaci tepelných čerpadel, lidé je nechtějí

  
Tomáš Jelínek
13. 7. 2022 ▪ 17:33

Velká Británie má obrovské plány na náhradu současných způsobů vytápění tepelnými čerpadly. Podle statistik Evropské asociace tepelných čerpadel ale mezitím země výrazně zaostává za dalšími státy Evropy.

Ovládání vytápění s tepelným čerpadlem
Ovládání vytápění s tepelným čerpadlem
Foto: Pixabay

Už v roce 2020 si Británie v rámci snižování emisí skleníkových plynů stanovila ambiciózní cíl přechodu na tepelná čerpadla, která by měla do roku 2050 pomoci dosáhnout cíle uhlíkové neutrality. Podle současných statistik Evropské asociace tepelných čerpadel (EHPA) je ale realita na britských ostrovech v současnosti úplně jiná. Ambiciózní plány politiků se totiž střetávají s tím, že o ně lidé nemají zájem, a to hlavně kvůli vysoké ceně.

V minulém roce bylo podle dat EHPA ve Velké Británii nainstalováno 1,48 tepelných čerpadel na 1 000 domácností. Ve srovnání s Českou republikou je tak počet instalací výrazně nižší, v Česku totiž toto číslo dosáhlo 6,27 nainstalo­vaných tepelných čerpadel na tisícovku domácností. Úplně nejlépe si ale vedlo Norsko, kde hodnota dosáhla úctyhodných 49,77 instalací.

Aby Británie dosáhla cílů, které v minulém roce stanovila místní vláda, bylo by nutné instalovat mnohem větší počet čerpadel. Ten by totiž podle politiků měl dosáhnout na 600 tisíc čerpadel instalovaných do roku 2028 každoročně. Podle výboru pro změnu klimatu by pak počet instalací měl ročně dosáhnout na číslo 15,3 instalací na 1 000 domácností.

Graf: instalovaná tepelná čerpadla na 1 000 domácností , ...

V následujících měsících lze očekávat, že se počty nově instalovaných tepelných čerpadel dramaticky zvýší i kvůli vyhrocené situaci ohledně dodávek ruského zemního plynu. Pokud ale poptávka dramaticky vzroste, zvýší se i problém, který v současnosti evidují výrobní a montážní společnosti, které se dodávkami tepelných čerpadel pro domácnosti zabývají. Už v současnosti jsou totiž čekací doby na instalaci čerpadel dlouhé i několik měsíců díky nedostatku odborného personálu a potřebných součástek.
Štítky: Tepelná čerpadla Vytápění Elektřina Spojené království Británie Irsko
Zdroj: RED