EnergoZrouti.cz

Berlínský poskytovatel tepla a teplé vody přemýšlí nad prodejem svého portfolia, kvůli plynu a uhlí

  
Martin Bárta
5. 5. 2022 ▪ 08:15

Švédská energetická společnost Vattenfall uvažuje nad prodejem své divize poskytující teplo pro víc jak 1,3 milionu bytů v Berlíně. To by ji pomohlo získat peníze na investice do obnovitelných zdrojů, na které se už v současnosti primárně zaměřuje.

Anna Borg, CEO Vattenfall
Anna Borg, CEO Vattenfall
Foto: Vattenfall

Víc jak 1,3 milionu bytů v německém hlavním městě Berlíně je závislých na dodávkách tepla a teplé vody od švédského energetického giganta Vattenfall. Ten ale plánuje možný prodej této divize kvůli tomu, že většina vyráběné energie pochází z plynu a uhlí. Firma ale už několik let pracuje na snížení své uhlíkové stopy a buduje především nové větrné a solární parky.

Na tepelnou síť Vattenfall je v Německu připojeno deset velkých elektráren. K jejich provozu je v současné době využíván především problémový zemní plyn a biomasa. Dvě z elektráren, tedy Moabit a Reuter West ale spalují také černé uhlí.

Firma by si tak prodejem této divize uvolnila finance, které by bylo možné soustředit na rozsáhlejší výrobu energií bez využití fosilních paliv. Konečné rozhodnutí, zda k prodeji dojde by mělo padnout začátkem příštího roku. Jisté je, že firma bude po novém majiteli chtít, aby spolehlivě pokračoval v transformaci systému směrem k obnovitelným zdrojům energie.

Pokud by ovšem k prodeji nakonec nedošlo, firma chce i nadále pokračovat v nastaveném plánu. Ten plánuje v berlínském dálkovém vytápění snížení využívání fosilních paliv a následně i úplnou dekarbonizaci.
Štítky: Energie Berlín Německo Vattenfall Energetika
Zdroj: RED