EnergoZrouti.cz

Až 50 kilowatt bez licence. Podmínky pro solární elektrárny by se mohly změnit dříve než se očekávalo

  
Martin Bárta
14. 9. 2022 ▪ 14:40

Až 50 kilowatt instalovaného výkonu solárních elektráren by nově mohly domácnosti umístit na své střechy bez licence Energetického regulačního úřadu. Podmínky by se přitom mohly změnit dříve než se očekávalo.

Fotovoltaika na střeše domu
Fotovoltaika na střeše domu
Foto: Istvan Hernek on Unsplash

Podmínky pro fotovoltaické elektrárny, které by měly odstartovat rychlejší instalaci nových solárních panelů na střechách domů by se podle spolupředsedy strany Zelených Michala Berga mohly změnit dříve než se očekávalo. Součástí změny by mělo být navýšení kapacity solárních elektráren, které by bylo možné provozovat bez licence.

Fotovoltaika v současné době v plánech Evropské unie hraje jednu z velmi důležitých rolí přechodu na obnovitelné zdroje energie a snížení závislosti na plynu z Ruska. Podmínky, které jsou ale v Česku nastaveny rychlému rozvoji prozatím nepřispívají.

Změnu by tak podle odborníků mělo přinést hlavně odstranění byrokratických překážek, které brání rozvoji komunitní energetiky nebo navýšení maximálního instalovaného výkonu solárních elektráren, které je možné provozovat bez licence.

Právě maximální instalovaný výkon elektráren, které mohou například domácnosti postavit na své střeše je nyní limitován na 10 kilowatt. Domácnosti si samozřejmě mohou pořídit i solární elektrárny o větším instalovaném výkonu, podle zákona se ale musí stát podnikateli a získat licenci Energetického regulačního úřadu (ERÚ), což je samozřejmě pro domácnosti jasná překážka v instalaci větších solárních systémů.

Nové podmínky by tak nyní měly přinést zvýšení limitu z 10 na 40 až 50 kWp instalovaného výkonu. To by tak mělo pomoci domácnostem s větší spotřebou k větší výrobě elektrické energie.

Podle informací spolupředsedy strany Zelených Michala Berga, které zveřejnil na svém Twitterovém účtu by mohly být změny schvalovány už tento pátek jako součást novely projednávané v legislativní nouzi.

Navýšení limitu pro solární elektrárny přitom dlouhodobě podporují i odborníci, kteří se instalací fotovoltaických elektráren zabývají. Česko by mělo změny, které solární energii rychleji rozšíří provést po vzoru dalších zemí EU co nejdříve. Zástupci Solární asociace, která zastupuje výrobce elektřiny z fotovoltaiky přivítali už dřívější projev premiéra Petra Fialy, kde zmínil masivní podporu fotovoltaiky ať už finančně či legislativně.

„Podpora nesmí ale spočívat pouze v tom, že stát bude směřovat velké finanční částky do dotačních programů. Je naprosto nezbytné co nejrychleji odstranit bariéry, které dnes rychlému rozvoji fotovoltaiky pro širokou veřejnost a český průmysl brání,” uvedl Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace.
Štítky: Volby 2022 Solární energie Fotovoltaika Solární elektrárny Zákony Jozef Síkela Ministerstvo průmyslu a obchodu Energetický regulační úřad
Zdroj: RED