EnergoZrouti.cz

Avia a ABB přidávají další hřebíček do rakve vozidel na benzín a naftu

  
Martin Bárta
19. 9. 2021 ▪ 17:45

Prototyp nového způsobu nabíjení elektromobilů představila společnost Avia společně s ABB. Díky nové možnosti, jak dobít elektromobil téměř kdekoliv půjde nejspíš o další hřebíček do rakve vozidel na konvenční paliva.

Nabíjení elektromobilu
Nabíjení elektromobilu
Foto: Maxim Hopman / Unsplash

Vozidla na konvenční paliva, tedy benzín a naftu už v současné době velká část světových automobilek kvůli zpřísňujícím se emisním normám odsouvá na druhou kolej. Další podporu pro rychlejší rozvoj elektromobility, kterou v úsilí o větší rozšíření elektromobilů jako náhrady za standardní vozidla se spalovacím motorem vyvíjejí výrobci aut, nyní přináší společnosti ABB a Avia ve Švýcarsku.

Dobíjení i v místech, kde je to nyní obtížné či nemožné

Právě ve Švýcarsku bude totiž už příští měsíc spuštěna nová nabíjecí stanice pro elektromobily, která ovšem nemusí být napojena na silné přívody elektrické energie napájející elektromobily. Nová nabíjecí stanice nazvaná kvyreen je ve skutečnosti vlastně jen výkonný generátor, který produkuje bezemisní elektřinu za pomoci vodíkových palivových článků.

Velkou výhodou tohoto řešení je jeho mobilita, generátor lze tedy jednoduše přesunout na jiné místo a řešit tak problém velkého lokálního zatížení energetické přenosové sítě.

Při současném tempu rozšiřování vodíku jako bezemisního zdroje energie by tak nové řešení mohlo být náhradou za stavbu energetické sítě schopné pokrýt poptávku na dobíjení elektromobilů i v místech, kde standardní připojení k energetické síti není jednoduché či vůbec možné.

Využití by řešení našlo i v případě katastrofy

Jedním z problémů, které uživatelé automobilů se spalovacími motory vyčítají elektromobilům je problém pokud není elektřina dostupná. Právě k tomu může dojít například v případě přírodních katastrof, kdy může být energetická přenosová síť rozsáhlým způsobem poškozena.

A právě na těchto místech by s dobíjením elektrických vozidel mohla pomoci nová technologie nabíjející bateriová vozidla za pomoci výroby elektřiny z vodíku.

Jisté je jedno, nová technologie zahájí svůj testovací provoz od října 2021 na čerpací stanici AVIA ve Svatém Havlu (St. Gallen) ve Švýcarsku. Na projektu se mimo ABB, který patří mezi největší světové dodavatele technologií pro nabíjecí stanice elektromobilů podílela i společnost H2 Energy, jež je švýcarským průkopníkem v oblasti využití vodíku.

Nová nabíjecí stanice by mohla v komerčním použití nabídnout nabíjecí výkon až 150 kW na jedno vozidlo, což je v současnosti dostupné u stanic s vysokorychlostním nabíjením. Díky tomu bude možné nabít elektromobily k dojezdu dalších 100 kilometrů i za méně než deset minut.
Štítky: Elektromobily Auto Vodík
Zdroj: H2 Energy, AVIA, ABB