EnergoZrouti.cz

Automobilka Ford skončí v Evropě a Velké Británii se spalovacími motory

  
Martin Bárta
19. 2. 2021 ▪ 09:43

Na konci aktuálního desetiletí už si u automobilky Ford nekoupíte automobil se spalovacím motorem. Ford totiž nově jako jedna z největších automobilek vsadí na elektřinu a benzín s naftou pošle do minulosti.

Ford Focus
Ford Focus
Foto: Joern Florian Kahn / Pixabay

Už jen maximálně devět let plánuje automobilka Ford nabízet do svých modelů spalovací motor. Po roce 2030 už by ale měly být všechny motory na konvenční paliva nahrazena pohonem na elektřinu. Ford je první velkou automobilkou, který se rozhodl prodej aut s motory na fosilní paliva úplně ukončit.

Do pěti let elektřina nebo hybrid u všech modelů

Aby mohla automobilka tento cíl splnit, chce do roku 2026 nabídnout všechny své modely s možností elektrického nebo plug-in hybridního pohonu. Do konce desetiletí ale bude plně elektrická a to tedy naprosto bez využití hybridních vozidel.

Podle zástupců automobilky je elektřina z baterií palivem automobilů budoucnosti, která nabídne nulové emise skleníkových plynů a bude pohodlnější nejen pro spotřebitele ale i planetu.

Ke splnění svých cílů investuje Ford do roku 2025 22 miliard dolarů do elektrifikace což je dvojnásobek oproti aktuálně stanoveným investicím do oblasti elektrických automobilů.

Nulové emise nabídnou i užitková vozidla

Jelikož velký podíl na emisích skleníkových plynů vytváří i užitková vozidla jako dodávky, plánuje Ford velké změny i u nich. Právě u užitkových vozidel by měly být v nabídce motory s nulovými emisemi už do roku 2024. Do roku 2030 pak Ford předpokládá, že bude prodávat až dvě třetiny těchto vozidel plně elektrických či plug-in hybridních.

Odhady společnosti jsou založeny i na stále větším zájmu společností o snižování svých uhlíkových stop. O užitková vozidla tak budou mít zájem nejen přepravní společnosti ale i stavební firmy a mnoho dalších, které pracují na snížení svých dopadů na životní prostředí.

Firma v nejbližších letech do výroby elektrických vozidel investuje 1 miliardu dolarů prostřednictvím nového výrobního centra pro elektrická vozidla v Kolíně nad Rýnem. Od roku 2023 by tam mělo z linek začít sjíždět první celoevropské elektrické vozidlo.
Štítky: Elektromobil Velká Británie Evropa
Zdroj: Ford