EnergoZrouti.cz

Automobilka Audi spustila v Maďarsku největší solární střechu v Evropě

  
Markéta Bártová
10. 10. 2020 ▪ 18:00

Německá automobilka Audi spadající do skupiny Volkswagen spustila v Maďarsku do provozu největší solární střechu v Evropě. Pomůže jí to plnit další cíle k uhlíkové neutralitě.

Solární střecha továrny Audi v Maďarsku
Solární střecha továrny Audi v Maďarsku
Foto: Audi Hungaria

Největší projekt střešních solárních panelů v Evropě, který čítá 36 400 solárních článků spustil na střeše své továrny německý výrobce automobilů Audi. Ten využil velkého rozsahu střech svého závodu v Maďarsku jež mají dohromady plochu o velikosti 22,4 fotbalových hřišť a nainstaloval na ni fotovoltaické panely.

Střecha vyrobí elektřinu pro spotřebu 3 800 domácností

Díky novým solárním střechám ale i dřívějším snahám je závod v maďarském Győru druhým z pěti závodů automobilky Audi, který je uhlíkově neutrální. Už v roce 2012 totiž továrna začala z části ke svému vytápění využívat geotermální energii, zbytek dodávané energie pak byl z bioplynu.


Nová solární střecha má kapacitu 12 MW a podle odhadů tak vyrobí 9,5 GWh elektřiny ročně, což je dostatek pro 3 800 průměrných domácností. Primárně bude ale samozřejmě vyrobenou energii využívat právě továrna pro své účely. Ta už také zapracovala na zvýšení energetické účinnosti přímo v továrně, což ročně ušetří 18 GWh.


Mimo toho, že se spuštěním nových solárních panelů stala továrna Audi v Maďarsku evropskou jedničkou v střešní solární energetice, je také v Maďarsku největším spotřebitelem geotermální energie pro průmyslové potřeby. S novým zdrojem elektrické energie továrna uspoří 4 900 tun emisí oxidu uhličitého ročně.

Emise ze svých závodů snižují i další automobilky

Snižování dopadů na klimatické změny řeší i další velké automobilky jako je třeba Škoda Auto spadající stejně jako Audi do koncernu Volkswagen. Ta chce mít už v letošním roce svůj závod ve Vrchlabí uhlíkově neutrální. Ke splnění těchto plánů jí sice tolik jako v případě Audi nepomůže fotovoltaika. ale dramatické úspory díky modernizaci osvětlení či vytápění.


Snižování energetické náročnosti budov a tím i snižování emisí má pro společnosti mimo lepšího ekologického jména i příznivé dopady na finance. Moderní energetické zdroje totiž ve většině případů přinesou výrazné úspory za energie, které jsou u velkých továren ve velmi vysokých číslech.
Zdroj: Audi Hungaria