EnergoZrouti.cz

Pardubice budou mít energetický dispečink, chtějí tak ušetřit za energie

  
Markéta Bártová
27. 5. 2022 ▪ 16:35

Stejně jako další města v Česku, hledají i Pardubice možnosti úspor za energie, které v současnosti tvoří velkou položku rozpočtů. Město tak chce zřídit kompletní energetický management budov, který by měl ukázat na úniky energií, a tím pádem i financí.

Elektroměr
Elektroměr

Vysoké ceny za energie trápí i Pardubice. Ty chtějí díky energetickému managementu snižovat náročnost budov, které městu patří. Město tak bude hledat cesty, kde by mohlo dojít k úsporám plynu a elektřiny, a tím i ke snížení výdajů, které musí magistrát za energie hradit místo jejich využívání pro investice.

„Při stávajících cenách energií a prognózách jejich dalšího vývoje musíme všichni hledat cesty, jak v tomto segmentu maximálně ušetřit. To se samozřejmě týká i měst a obcí. My jsme zvolili cestu vybudování energetického managementu, tedy systematického procesu monitorování, kontrolování a provádění opatření směřujících ke snižování energetické náročnosti městských budov a ověřování jejich účinnosti,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Základem všech budoucích úspor by měl být energetický dispečink, který nyní město zřizuje. Prozatím je funkční na čtyřech budovách a magistrát v současnosti hledá dodavatele pro další objekty ve svém vlastnicí. Mimo to město také zadalo Technické univerzitě v Ostravě zpracování posudku, který ukáže na možnosti energetických úspor u objektů v majetku města.

„Energetický dispečink, který zaznamenává spotřeby energií na budovách a upozorňuje na veškeré anomálie v odběru, chceme spustit postupně na většině z našich 60 budov. Rozšíření přijde zhruba na čtyři miliony korun, ale při vyhodnocování spotřeby energií a návrhům opatření na snižování energetické náročnosti, které musí jít ruku v ruce s monitorováním spotřeby, se zcela jistě vyplatí,“ doplnil náměstek primátora Jan Nadrchal.

Pardubice mají v současnosti s dodavatelem energií uzavřeny smlouvy do konce letošního roku. Už nyní je tak jasné, že cena za dodávky energií vzroste. Město by tak chtělo ideálně uzavřít kontrakt na co nejdelší období, aby mělo dodávky stabilní a za ceny, které se nebudou rychle měnit.
Štítky: Energie Elektřina Plyn Vytápění Pardubice
Zdroj: RED