EnergoZrouti.cz

České domácnosti protopí ročně tisíce korun zbytečně. Řešení má přitom velmi rychlou návratnost

  
Tomáš Jelínek
25. 4. 2022 ▪ 15:44

České domácnosti ročně protopí tisíce korun v plynových kotlích zbytečně. Snížit množství spáleného zemního plynu, a tím i faktury za odběr plynu by jim přitom mohly pomoci„chytré krabičky“ s velmi rychlou návratností.

Termostatická hlavice
Termostatická hlavice
Foto: Vinzenz Lorenz M z Pixabay

Velké množství tuzemských domácností, které využívají ke svému vytápění zemní plyn spalovaný v plynovém kotli ročně utratí tisíce korun za vytápění v době, kdy to absolutně není potřebné. Jen lepší energetické hospodaření by jim tam mohlo citelně snížit účty za vytápění.

Tisíce korun, které ročně „vyletí komínem“

Vytápění pokojů, v kterých se celý den nikdo nepohybuje, vytápění v době, kdy je celý byt prázdný či topení na stejnou teplotu během celého týdne. Právě tohle jsou způsoby, kterými domácnosti přichází každý rok o tisíce korun v době, kdy jim přijde vyúčtování za spotřebu zemního plynu.

Podle některých odhadů i v současnosti velké množství domácností využívá pouze termostatických hlavic na radiátorech či přímo regulace na plynovém kotli. I při využívání běžných pokojových termostatů ale uniká velké množství energie, protože ty většinou hlídají jen jeden pokoj a ještě „hloupým způsobem“.

Na trhu jsou už ale delší dobu prostředky, které mohou energie hlídat automaticky bez stálého otáčení regulátorem termostatického ventilu na radiátoru. Ačkoliv takzvané chytré termostaty v současnosti nabízí velké množství dalších funkcí, které se topení týkají, jedno mají společné, a to snadné prvotní nastavení, které ale dokáže šetřit finance.

Chytré termostaty se oproti těm standardním, které má spousta domácností hlavně v obývacím pokoji v některých případech dokáží učit z chování celé domácnosti, ale i rychle přizpůsobovat tomu, kdo je zrovna v domácnosti.

Jednomu z oblíbených chytrých termostatů, které lze sehnat i na tuzemském trhu pod značkou Tado je příkladem toho, jak snadno lze chytrý termostat v domácnosti nastavit. Po prvotní technické instalaci, která není ničím složitým ani pro zdatnějšího laika stačí totiž jen nastavit v jakou dobu si přejete jakou teplotu.

Po nastavení aplikace v mobilu pak termostat sám hlídá, zda jsou obyvatelé v domácnosti a podle toho nastavuje teploty. Jakmile se tedy někdo z rodiny blíží domů, termostat sám upraví teplotu a domácnost vytopí. S odchodem posledního člena domácnosti pak naopak topení zmírní a bude udržovat jen nejnižší nutnou teplotu.

Chytré termostaty je často možné zakoupit v různých sadách, které umožní instalaci na samotné radiátory. V případě instalace chytré termostatické hlavice tak je možné kupříkladu určit dobu, kdy se nemá vytápět dětský pokoj, jelikož děti jsou ve škole a podobně.

Tado Smart hlavice , ...

Stejně tak termostaty mohou sledovat jak rychle dojde k ohřevu místnosti po tom, co je spuštěno vytápění a na to reagovat společně s tím, kdy se obyvatelé blíží domů. Napojení na internet umožňuje termostatům sledovat i předpověď počasí a společně s učícími modely určit, že není třeba natolik vytápět, jelikož sluneční paprsky dokáží velmi brzy ohřát byt bez potřeby vytápění.

Chytré termostaty tak ve výsledku mnohem lépe a automaticky hospodaří s energií a vypínají topení autonomně vždy, když ho není potřeba. Pokud jsou chytré termostatické hlavice umístěny ve většině místností a nastaveny k nim správná pravidla, mohou některé domácnosti šetřit i vyšší tisíce korun ročně jen za hospodárnější provoz. Samotné chytré řešení se tak velmi brzy zaplatí.

Podle některých výrobců je tak možné ušetřit až 31% plynu, který by byl jinak nehospodárně protopen. Tyto údaje je ale nutné samozřejmě brát s rezervou a počítat i s tím, že v každé domácnosti mohou být úspory při instalaci chytrých řešení jiné.

Takzvané smart termostaty se tak v příštích letech i kvůli sílící energetické krizi nejspíše dostanou do stále více domácností. Pokud by je správně využívala velká většina bytů, bylo by podle odhadů možné ušetřit obrovské množství zemního plynu, který přijde vniveč.

Podle některých vyjádření ovšem zemní plyn v budoucnu čeká spíše útlum, a tak lze očekávat přesun od plynových kotlů k jiným technologiím jakými budou například i tepelná čerpadla. Velká část chytrých termostatů ale podporuje i tato řešení, takže se není nutné obávat, že by investice do nich přišla nazmar.
Štítky: Plyn Zemní plyn Energie Energetika Domácnosti Úspora Vytápění
Zdroj: RED