EnergoZrouti.cz

Karlovy Vary modernizují veřejné osvětlení, výměna vyjde na čtyři miliony korun

  
Lenka Nováková
7. 5. 2021 ▪ 09:37

Moderní LED žárovky místo stávajících sodíkových výbojek se objeví po celých Karlových Varech. Město chce do výměny zastaralých svítidel investovat několik milionů korun, část uhradí i z dotace.

Starší výbojkové osvětlení
Starší výbojkové osvětlení
Foto: Manfred Richter / Pixabay

Modernizace několika stovek svítidel veřejného osvětlení v Karlových Varech, která už v současnosti probíhá nahradí nevyhovující starší svítidla za moderní LED. Tím by mělo dojít k prodloužení výdrže osvětlení a zároveň i snížení účtů za elektrickou energii.

Stovky nových LED žárovek

Výměna stovek svítidel v Karlových Varech vyjde město na zhruba čtyři miliony korun, vedle vlastních prostředků chtějí ale zástupci města využít i dotační podporu.

„Na modernizaci veřejného osvětlení se nám podařilo získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Díky ní můžeme vyměnit bezmála tři stovky starých sodíkových svítidel za úsporná LED světla. Čistě z vlastních prostředků vyměníme nebo doplníme pouliční lampy v lokalitách s častými poruchami nebo nedostatečným osvětlením,“ uvádí první náměstek primátorky Tomáš Trtek.

Kompletní výměna by měla být dokončena v druhé polovině května. Obyvatelé se tak mohou těšit na 290 nových LED světel místo těch starších se sodíkovou výbojkou v ulicích: Buchenwaldská, Celní, Dělnická, Horní Alej, Jahodová, Jáchymovská, Jana Opletala, Karolíny Světlé, Keřová, Klínovecká, Kosmonautů, Majakovského, Myslivecká, nám. 17. listopadu, Plešivecká, Sedlecká, Sladovnická, Souběžná, Spálená, Svatošská, Šípková, U Dětské vesničky, U Kolny, U Ovčárny, Vodárenská a Železniční.

Modernizaci pro město provede společnost Q-EL Pro s.r.o., která ve výběrovém řízení vyhrála s nabídkovou cenou 1 553 937,66 Kč včetně DPH. Dotace ze Státního fondu životního prostředí tak pokryje 810 849 Kč.

Další dva miliony korun ze svého rozpočtu pak město vyčlenilo na kompletní výměnu poruchového veřejného osvětlení. To se týká hlavně oblasti v Modenské ulici a v části Počeren v lokalitě u hřiště, kde osvětlení dosud nebylo.
Štítky: Karlovy Vary Veřejné osvětlení LED žárovky
Zdroj: MMKV