EnergoZrouti.cz

České domácnosti budou ekologičtější, vyjde to na více jak 39 miliard korun

  
Markéta Bártová
26. 7. 2021 ▪ 16:46

Už v říjnu odstartuje v tuzemsku další vlna programu Nová zelená úsporám. Domácnosti si tak na snížení energetické náročnosti či lepší využití dešťové vody a další opatření rozdělí více jak 39 miliard korun.

Nová zelená úsporám
Nová zelená úsporám
Foto: Harry Strauss / Pixabay

Tuzemské domácnosti budou moci být zase o něco ekologičtější, na podzim totiž odstartuje další vlna oblíbeného dotačního programu Nová zelená úsporám. Ta nabídne 39 miliard korun na zelené projekty jako jsou zateplení fasád, střech, výměna oken, ale i pořízení fotovoltaických panelů, výměnu topných systémů či výsadbu stromů.

Nejoblíbenější dotační program se dočká novinek

Nové zelené úsporám se dlouhodobě mezi tuzemskými domácnostmi těší vysoké popularitě i díky nižší míře byrokracie oproti standardním dotačním titulům. Nově by mělo být podání žádosti o dotaci ještě jednodušší díky kompletní elektronizaci. Vyřídit on-line tak bude možné jak podání žádosti včetně všech potřebných dokumentů, tak i následná komunikace. Odpadne tak další zbytečná zátěž a komunikace bude i rychlejší.

V programu, který odstartuje na podzim bude také možné žádat o podporu u bytových domů mimo Prahu, ty dosud spadaly pod Integrovaný regionální operační program (IROP). Maximální výše dotace se také zvýší na 50 % právě u bytových domů.

„Program Nová zelená úsporám se nám podařilo od roku 2014 nastartovat opravdu ve velkém. S vyplacenými 10 miliardami korun více než 65 tisícům příjemcům dnes patří k nejefektivnějším a nejdostupnějším dotačním programům u nás. A zájem o něj neustále roste, jen za první polovinu letošního roku jsme zaznamenali 45% nárůst v počtu přijatých žádostí,“ bilancuje dosavadní výsledky programu ministr životního prostředí Richard Brabec a dodává: „Čísla jasně ukazují, že program domácnosti motivuje k úsporným rekonstrukcím a stavbám, zvyšuje zájem o obnovitelné zdroje energie, a proto zajistit finance a připravit pokračování tohoto úspěšného programu pro nás bylo jednoznačnou prioritou.“

Do programu Nová zelená úsporám se také začlení další z oblíbených dotačních titulů a to Dešťovka. O podporu na projekty, jejichž smyslem je zadržení dešťové vody či její čištění a další využívání jako takzvané šedé vody tak bude možné žádat přímo v programu Nové zelené úsporám.

Dobrou zprávu přináší vyhlášení dotací i pro trvale obývané rekreační objekty. Ty v minulém kole dotačního programu o podporu žádat nemohly – v kole novém to ale možné bude.

39 miliard ještě není konečných

Nová zelená úsporám patří mezi programy, které získávají finanční prostředky i díky prodeji emisních povolenek. Částka 39 miliard, kterou Ministerstvo životního prostředí očekává se tak může ještě navýšit díky růstu cen emisních povolenek v následujících letech.

O dotace bude možné začít žádat už v říjnu, čímž program plynule naváže na program stávající, jen jak již bylo zmíněno bude výrazně rozšířen.

„Nová zelená úsporám je dostupná téměř pro každého a zároveň přináší řadu výhod pro ty, kteří ji už využili nebo teprve využijí. Majitelům rodinných a bytových domů šetří jak budoucí výdaje za energii a pitnou vodu, tak i náklady za vstupní investici a zhodnocuje nemovitost. Program Nová zelená úsporám má ale vedle zásadních environmentálních přínosů i přínosy ekonomické, což je potřebné zvláště v době covidové pandemie. Díky zvyšování energetické účinnosti celého bytového segmentu dochází k úsporám spotřebované energie, a tak i snižování emisí CO2. Nezanedbatelný je i jeho přínos z pohledu ekonomiky tím, že zvyšuje konkurenceschopnost malých a středních podniků a počet pracovních příležitostí,“ uvádí ministr životního prostředí Richard Brabec.

Program Nová zelená úsporám funguje od roku 2014, kdy navázal na program Zelená úsporám. V tom bylo vyplaceno přes 10 miliard korun a podpořeno více jak 65 tisíc projektů. Program spravuje Ministerstvo životního prostředí, příjem žádostí, jejich administraci i vyplácení má ale na starost Státní fond životního prostředí ČR.
Štítky: Nová zelená úsporám Ministerstvo životního prostředí Česká republika
Zdroj: MŽP