EnergoZrouti.cz

Je ekologičtější živý vánoční strom nebo ten umělý? Záleží na tom, co s ním bude po svátcích

  
Lenka Nováková
5. 12. 2021 ▪ 20:37

Je z pohledu ekologie výhodnější pořídit živý vánoční stromek nebo ten umělý? Velmi záleží na tom, co s ním uděláte po vánocích.

Vánoční strom
Vánoční strom
Foto: ExposureToday z Pixabay

Ačkoliv se to na první pohled může zdát absurdní, nákup umělého vánočního stromku, který lze využívat opakovaně je podle odborníků pro životní prostředí mnohem horší než nákup stromku živého. Není to ale tak jednoduché, velmi důležitý je i způsob jakým se svého stromku po vánočních svátcích zbavíte nebo jak dlouho plánujete umělý strom používat.

Plánujete stromek na mnoho let? Pak je možná výhodnější ten z plastu

Ve stále větším množství rodin se v posledních letech místo živých vánočních stromků rozbalují dárky pod těmi umělými. Ty jsou většinou vyráběny z plastu a při výrobě takového běžného umělého stromu dvoumetrové výšky je vyprodukováno zhruba kolem 40 kilogramů CO2e. To je podle odborníků britské vládní organizace Carbon Trust až dvakrát víc než je tomu u běžného živého stromku.

Emise živého stromku jsou ale také velmi závislé na jeho dalším osudu po konci vánoc. Pokud totiž stromek skončí na skládce, kde je rozkládán, vytvoří zhruba 16 kilogramů emisí CO2e, což jsou celkové emise skleníkových plynů ohřívajících planetu. Tato hodnota je přitom vyšší i kvůli tomu, že při rozkládání stromu dochází k produkci metanu, který je několikanásobně účinným skleníkovým plynem.

Ideálním způsobem, jak se zbavit vánočních stromku po svátcích tak je spálení. Velmi vhodné je také naštípání na štěpku, kterou je možné využít na zahradě. Tímto způsobem je pak možné emise CO2e snížit až na 3,5 kg. Pokud ovšem plánujete využívat vánoční stromek více jak 11 let, emise už budou vycházet lépe v případě stromku z plastů. Ten je navíc možné snadno vyrobit i pomocí recyklovaných materiálů, tedy nejčastěji PET lahví.

Ovšem zdaleka nejlepším a stále oblíbenějším způsobem jak zajistit stromek pro nadělování dárků je nákup stromku živého. Ten je možné během vánočních svátků držet na živu přímo v květináči v kterém je zakoupen. Po vánocích je pak možné strom zasadit na zahradu, kde bude jistě v dalších letech pěknou vzpomínkou. Při troše šikovnosti jej pak lze používat i opakovaně.
Štítky: Vánoce Ekologie Emise Oxid uhličitý
Zdroj: RED