EnergoZrouti.cz

Vyperte prádlo ve studené vodě a ušetříte planetu i peněženku, vyzývá výrobce pracích gelů

  
Markéta Bártová
20. 3. 2021 ▪ 09:40

Výrobce pracích prášků a gelů startuje ve Spojených státech amerických velkou kampaň, která by měla přesvědčit spotřebitele k praní ve studené vodě. Mohlo by to totiž razantně snížit emise i ušetřit peníze v peněženkách lidí.

Sušení prádla na vzduchu
Sušení prádla na vzduchu
Foto: Skitterphoto / Pexels

Spotřeba elektrické energie při praní patří mezi jednu z nejvyšších, obzvlášť pokud jde o vícečlenné rodiny nebo rodiny s malými dětmi. I přes to, že díky moderním pračkám se spotřeba výrazně snížila praní stále zůstává mezi jednou z nejvíce energeticky náročných činností v domácnostech a to hlavně díky ohřívání vody.

Moderní pračky nemají se studenou vodou problém

Jak ale upozorňuje jeden z největších výrobců kosmetiky a domácí chemie – Procter & Gamble prostřednictvím své značky Tide, je praní na vysoké teploty možná úplně zbytečné. Dnešní moderní prací prostředky totiž umožňují hygienické praní i při velmi nízkých teplotách.

A právě snížení teploty vody, která bývá pro praní ohřívána běžně na 40° – 60° C na 20° – 30° C tedy praní na programy se studenou vodou může být dobré jak pro životní prostředí tak i pro peněženky domácností.

Moderní pračky totiž už nějakou dobu praní se studenou vodou umožňují a stejně tak i prací prostředky. Právě při výběru pracího prostředku je ale potřeba sledovat, zda daný výrobek studené praní podporuje, což bývá znázorněno štítky s minimální teplotou přímo na výrobku. Nutno dodat, že většina dnešních pracích prášků ale hlavně pracích gelů toto bez problémů umožňuje.

Studená voda není problém ani u spodního prádla

Jak značka Tide upozorňuje, mezi nejčastější obavy spotřebitelů u praní ve studené vodě je nedostatečně hygienické ošetření a to zvlášť u spodního prádla. I proto je často volen spíše program s vyšší teplotou. Právě to je ale častou mýlkou zákazníků. Prostředky, které uvádějí možnost praní i při nízkých teplotách díky obsahu chemických látek nemají problém hygienicky vyprat prádlo i při nízkých teplotách.

Tide tak v současné době spouští ve Spojených státech amerických kampaň, která by měla spotřebitele upozornit na výhody praní ve studené vodě. S každým zákazníkem, který při svém praní upřednostní studenou vodu pomůže značka ušetřit další emise skleníkových plynů a pomoci kapkou v moři klimatické krize, které v současnosti čelíme.

Jak už bylo zmíněno, pro zákazníky jde navíc o velmi výhodné řešení. Moderní spotřebič třídy A může podle odhadů na jedno praní při 60° Celsia spotřebovat něco kolem 1,14 kWh elektrické energie. Při aktuální průměrné ceně energie cca 4 Kč tak zaplatí spotřebitel 4,56 Kč za jedno praní. Oproti tomu praní ve studené vodě spotřebuje přibližně 0,45 kWh, tedy na jedno praní 1,8 Kč. Při několika stovkách praní ročně tak už mohou být úspory v tisícovkách korun.

Aby byla výzva značky Tide ještě účinnější, dohodla se firma s oděvní značkou Hanes. Právě ta bude na štítcích svého oblečení obsahovat výzvu pro spotřebitele, aby prádlo vyprali za studena. Přiložen navíc bude i vzorek Tide PODS, tedy tekutých pracích kapslí či kupóny pro jejich levnější nákup.
Štítky: USA Ekologie Úspory
Zdroj: P&G