EnergoZrouti.cz

Česká Lípa vymění okna ve čtyřech školách, zaplatí téměř devět milionů

  
Nikola Stránská
21. 4. 2021 ▪ 08:24

Česká Lípa se v letošním roce pustí do výměny oken ve čtyřech svých základních a mateřských školách. Náklady na celou akci vyjdou na téměř devět milionů korun ale následně pomohou snížit náklady na vytápění.

Výměna oken
Výměna oken
Foto: Richard Revel / Pixabay

V rámci snižování energetické náročnosti budov a jejich modernizace vymění letos Česká Lípa okna ve čtyřech základních školách ve své správě. Mimo výměny oken ale během letních prázdnin na školách proběhnou i další rozsáhlé opravy. Podmínky veřejné zakázky na výměnu oken už odsouhlasili zastupitelé.

Přes okna zatéká, některá není možné otevřít

Okna v českolipských školách, kde výměna zatím neproběhla či kde nedošlo ke kompletnímu zateplení nejsou podle městského úřadu v dobrém stavu. V zimě tak z budov snadno uniká teplo, což vytváří další velké náklady na jejich vytápění. Při dešti navíc do budov zatéká a některá okna už není možné ani otevírat.

Právě jejich poškození, které znemožňuje otevírání pak brání i cirkulaci vzduchu a větrání ve třídách. Stará okna navíc mohou být v některých případech i nebezpečná při pokusu je otevřít. Město tak v letošním roce naplánovalo výměnu oken hned ve čtyřech základních školách. Celkově tak výměna vyjde na cca 8,6 milionu korun.

Například v základní škole Partyzánská budou náklady na výměnu oken nižší. Půjde totiž už o druhou etapu výměny oken, ta první už proběhla v loňském roce. Nových oken se dočkají žáci i učitelé také v ZŠ a MŠ Jižní, zde se vymění okna v pavilonu se školkou, kuchyní a skladem potravin. Náklady na tuto opravu vyjdou na 2,2 milionu korun.

Výměny oken se dočká také ZŠ Sever a to hlavně v tělocvičnách. Zde budou ale kvůli bezpečnosti instalována hliníková okna s izolačním trojsklem. Poslední školou, která letos projde výměnou oken bude ZŠ Dr. M. Tyrše – tam půjde o první etapu výměny oken za 2,2 milionu Kč.

„Záleží nám na tom, aby se žáci a učitelé v českolipských školách cítili dobře a abychom jim vytvořili kvalitní zázemí pro výuku. Stav školských budov v České Lípě se postupně zlepšuje, ale jsou školy, kde máme ještě mnoho práce. Kdybychom vše chtěli opravit najednou, nestačily by nám ani finance, ani personál, který na plnění zakázek dohlíží. Musíme tedy vše opravovat postupně,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová.
Štítky: Úspory Energie Česká Lípa
Zdroj: MMČL