EnergoZrouti.cz

Nemáme. Výrobce ikonické asijské omáčky hlásí zastavení výroby kvůli klimatickým změnám

  
Nikola Stránská
10. 6. 2022 ▪ 09:18

Výrobce ikonické asijské omáčky sriracha, která je dnes neoddělitelnou součástí téměř všech asijských restaurací hlásí potíže s výrobou. Sucho, které se stále zhoršuje totiž postihlo i dodávky základní komponenty omáček - chilli papričky.

Ikonická omáčka Sriracha
Ikonická omáčka Sriracha
Foto: Samantha Sophia on Unsplash

Špatnou zprávu pro fanoušky omáčky sriracha, která je dnes součástí téměř všech asijských restaurací, v kterých si našla miliony fanoušků ohlásil její výrobce. Huy Fong Foods Inc., který omáčku vyrábí ve Spojených státech amerických má totiž problém s dodávkami chilli papriček, které jsou jejím základem.

Klimatické podmínky totiž způsobily razantní snížení produkce papriček, které jsou součástí oblíbené omáčky sriracha, ale i dalších dvou omáček, které firma vietnamského emigranta David Trana vyrábí. Podle dopisu, který firma zveřejnila navíc neočekává v blízké době zlepšení a dodávky by tak mohly být pozastaveny až do září.

Většina chilli papriček, které firma využívá ve svých produktech pochází z Mexika, které v současnosti stejně jako další státy na severu Ameriky trpí extrémním suchem.

Případ s oblíbenou omáčkou sriracha tak ukazuje na to, že změna klimatu a s ní související sucho by mohlo v příštích letech vyvolat obří celosvětovou potravinovou krizi. Pikantní omáčka sice nepatří k potravinám, bez kterých by se svět neobešel, ohroženy jsou ale podle studií i mnohé plodiny, které už mohou velké problémy vyvolat.
Štítky: Sriracha Klimatická změna Asie Omáčka Potraviny Jídlo
Zdroj: RED