EnergoZrouti.cz

Jistota elektrické energie na stovky let dopředu. Spojené království může vyrábět levnou elektřinu z moře

  
Lenka Nováková
12. 1. 2022 ▪ 16:21

Spojené království má podle odborníka na obnovitelné zdroje možnost využít jednoduchou technologii pro výrobu elektřiny. Její výrobu lze navíc oproti větru nebo slunci předpovědět na stovky let dopředu.

Příliv
Příliv
Foto: Nils Nedel on Unsplash

Problém obnovitelných zdrojů, které by v budoucnu měly stát za většinou získávané energie je už dnes dostatečně jasný. Ať už jde o větrné elektrárny, fotovoltaické elektrárny či vodní elektrárny jedno je vždy společné. Dopředu nelze spolehlivě předvídat, jaká výroba z těchto zdrojů bude, jelikož počasí se může měnit velmi rychle. Jinak tomu ale je u výroby elektřiny z mořského přílivu, ten je totiž velmi stálým zdrojem.

Ačkoliv takzvané slapové jevy, mezi které příliv a odliv na pobřežích moří patří, zná lidstvo už stovky let, jejich využití pro výrobu elektrické energie přichází prakticky až v posledních letech. V souvislosti s tím, jak lidstvo hledá stále nové zdroje energie, které by mohly vyrábět elektřinu bez emisí přichází i další vylepšování těchto technologií.

Podle odborníka na obnovitelné zdroje energie by se tak podmořské turbíny, které při odlivu vyrábějí elektřinu mohly stát velkou příležitostí pro Velkou Británii, kde by v budoucnu bylo možné pomocí nich pokrýt až desetinu výroby britské elektrické energie.

Ostrovní Spojené království totiž podle informací serveru The Independent zadržuje asi polovinu všech evropských zdrojů přílivových toků.

Podle Sephena Wyatta, ředitele výzkumu v Offshore Renewable Energy Catapult (ORE), jsou technologie přílivového proudu osvědčené a na vrcholu komercializace. Nejpokročilejší v tomto odvětí je navíc právě Spojené království.

Velkou výhodou využití energie z přílivových proudů je navíc oproti běžným zdrojům obnovitelné energie jejich předvídatelnost. Už v současnosti totiž dokážeme předvídat příliv a odliv na stovky let do budoucnosti. To oproti tomu u technologií větrných či solárních elektráren zkrátka není možné.

Podle Wyatta by technologie výroby elektrické energie z přílivu a odlivu mohla být nákladově efektivní už do několika let v případě, že by do ní začaly proudit významnější investice a dotace. Následně by do roku 2040 mohla vytvořit více jak 26 tisíc nových pracovních míst.
Štítky: Elektřina Obnovitelné zdroje Velká Británie Spojené království Energetika
Zdroj: RED