EU si na obnovitelných zdrojích vypěstovala nebezpečnou závislost. Stačí jeden klik v Číně a jsme bez elektřiny

     
Tomáš Jelínek
18. 5. 2025 ▪ 10:40

Nebezpečná závislost, jakou si EU stále rychleji buduje na obnovitelných zdrojích, by se mohla stát noční můrou pro energetiku. Většina komponent, které se v evropských fotovoltaických elektrárnách využívají, totiž pochází z Číny. Té by tak v případě konfliktu mohl stačit jeden klik a energetický systém v EU se sesype jako domeček z karet.

Jedno kliknutí a Evropa může být bez elektřiny. Závislost na technologiích z Číny může být obrovský problém v případě krize
Jedno kliknutí a Evropa může být bez elektřiny. Závislost na technologiích z Číny může být obrovský problém v případě krize
Foto: Unsplash

Intenzivní přechod na obnovitelné zdroje energie, kterým si v posledních letech prochází celá evropská sedmadvacítka, by mohl být velmi nebezpečnou závislostí. Ambiciózní plány EU totiž přinášejí rizika, se kterými málokdo počítal, mohou ale být ohrožením pro celou stabilitu a bezpečnost energetických systémů. Nedávný výpadek elektřiny na Pyrenejském poloostrově a jeho důsledky ukázal, že i jen vcelku krátký výpadek elektřiny může přinést rozsáhlé potíže.

Stále větším problémem tak jsou technologie větrných a fotovoltaických elektráren, které jsou stále významnější součástí energetiky. Velká část těchto technologií totiž pochází z Číny a jak ukazuje aktuální nález z USA, měli bychom z nich mít výrazně větší obavy.

Skrytá hrozba od soudruhů z Číny

Většina komponent, které se v současnosti používají v evropských solárních elektrárnách, včetně panelů, měničů a řídicích systémů, má mnohdy jedno společné – pocházejí z Číny. Tato technologická závislost přitom představuje výrazně větší riziko, než si uvědomujeme. Není to přitom dávno, kdy Evropská unie byla ve velké závislosti na dodávkách fosilních paliv z Ruska. Výsledek konfliktu, který následně přinesl energetickou krizi, je nám přitom všem známý.

Stejné riziko jako dodávky ropy a plynu z Ruska tak nyní představují i technologie, které mají stále větší zastoupení v energetice a pocházejí z Číny. Na potenciální problémy přitom ukazují i zkušenosti z USA. Tam dva anonymní experti informovali agenturu Reuters o podezřelých rádiových modulechfotovoltaické elektrárny. Nalezeny byly v měničích, které měly pocházet z Číny. Komunikační zařízení, pomocí kterých by bylo potenciálně možné elektrárnu ovládnout a tedy i snadno vyřadit z provozu, přitom nebyla vůbec uvedena v dokumentaci a je tak možné, že byla montována úmyslně.

Podobných technologií by tak bylo možné snadno využít k narušení nebo úplnému ovládnutí energetických systémů, které jsou nejen kvůli obnovitelným zdrojům a nedostatečným investicím do infrastruktury velmi křehké. To ostatně ukázaly i problémy ve Španělsku, kde po problému s rozvodnami došlo k postupnému kolapsu celé energetické sítě.

Skončí sen o zelené Evropě noční můrou pro energetiku?

Evropská unie by samozřejmě neměla v cíli instalovat nové obnovitelné zdroje povolit, ba naopak. Současně s jejich instalací je ale nutné výrazně zpřísnit kontroly nad samotnými technologiemi a také urychleně odstranit závislost na dodávkách z Číny. Ta by totiž v případném konfliktu mohla tyto technologie využít a spustit napříč EU řízený blackout energetické sítě.

Snaha o dekarbonizaci tak nesmí být realizována na úkor energetické bezpečnosti. Evropská unie by měla diverzifikovat své dodavatelské řetězce, investovat do modernizace infrastruktury a zajistit, že její energetické systémy budou odolné vůči technickým poruchám i geopolitickým hrozbám. Jinak hrozí, že se sen o zelené Evropě promění v noční můru výpadků a nestability.

Tento článek je vyjádřením názoru či komentáře autora.
Mimo stylistických úprav není článek nijak editován.



Sdílejte článek  
       


Štítky: Elektřina EU Evropská unie Energetika Čína Fotovoltaika Fotovoltaické elektrárny Obnovitelné zdroje