EnergoZrouti.cz

Tloustnutí nemusí být jen vyšším kalorickým příjmem, podle vědců za něj mohou i chemikálie

  
Martin Bárta
20. 5. 2022 ▪ 09:34

Toxické látky obsažené v plastových obalech, znečištěné ovzduší nebo pesticidy. To vše může stát za pandemií obezity, která se v posledních desítkách let stále více prohlubuje. Vědci varují i před tím, že toxiny se mohou předávat z generace na generaci a ohrožovat obezitou i malé děti.

Plastové lahve mohou být zdrojem toxických látek BPA
Plastové lahve mohou být zdrojem toxických látek BPA

Současná medicína v případě obezity řeší hlavně problémy s nezdravým stravováním, nedostatkem pohybu a v zásadě pro její řešení nabízí hlavně snižování kalorického příjmu. Všechny tyto snahy jsou samozřejmě podle vědců naprosto v pořádku, současné pandemii obezity ale podle studií mohou přispívat i úplně jiné faktory. Podle vědců, kteří zkoumali vliv toxických látek na lidské tělo tak nyní existují důkazy, že medicína by měla začít brát v úvahu i takzvané obezogeny, tedy toxiny, které mohou negativně ovlivnit to, jakým způsobem tělo kontroluje svou hmotnost.

Nová studie, která se zakládá na dalších 1 400 jiných studií ukazuje na to, že obezita u mnoha lidí může být způsobena velkým vystavením znečišťujícím látkám mezi které patří například BPA. Pod touto zkratkou se ukrývá známý Bisfenol A, který je i přes snahu o jeho odstranění i dnes součástí mnoha plastových obalů využívaných i při konzumaci potravin či pití. BPA se z těchto obalů snadno uvolňuje a může být velkou toxickou přítěží pro tělo. Mimo BPA ale může podle vědců k obezitě přispívat i znečištění ovzduší, zpomalovače hoření či některé druhy pesticidů.

Jedna věc přitom vědce znepokojuje ještě o něco víc. Podle některých studií je totiž možné, že chemické vlivy, které zvyšují hmotnost lidského těla se mohou předávat i z generace na generaci, a to díky změně fungování genů.

Obezita je celosvětově stále větší problém, který stojí za mnoha zdravotními komplikacemi. Podle Světové zdravotnické organizace trpělo v roce 2020 celosvětově téměř 40 milionů dětí do pěti let obezitou. Celosvětově pak bylo dospělých obézních lidí nad 18 let přes 650 milionů. Statistiky tuzemského Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přitom nejsou o nic pozitivnější. Jen mezi roky 1993 – 2014 došlo v Česku k 100 % nárůstu počtu mužů nad 15 let, kteří obezitou trpí. Nemoci spojené s obezitou jsou přitom podle SZÚ druhou nejčastější příčinou úmrtí, kterým by ale bylo možné předcházet.

Ačkoliv se tak odborníci stále zaměřují na kontrolu kalorických příjmů, je možné, že to není v současné době jediný správný pohled. Vliv toxických látek totiž může způsobovat to, že tělo nedokáže správně regulovat hmotnost. Podle vědců je tak zároveň možné předcházet obezitě i tím, že se vyhneme expozici toxickým látkám už u těhotných žen a kojenců, u kterých by toxiny mohly vyvolávat budoucí problémy.

Vyhnout se těmto látkám ale může být v současnosti velmi složité. Toxiny se totiž nacházejí ve velkém množství potravin díky tomu v jakých obalech jsou vyráběny, distribuovány ale i konzumovány. Stejně tak jsou chemikálie, které by podle vědců mohly přispívat k obezitě přítomny i ve vodě nebo prachu, drogerii nebo čistících prostředcích pro domácnost. Do kontaktu s nimi ale lze přijít i v nábytku, přikrývkách nebo elektronice a i díky tomu se jim v současnosti jen velmi obtížně vyhneme.

Mimo různých plastových přísad mohou být takzvanými obezogeny, které podporují vznik obezity i pesticidy využívané v zemědělské produkci, zpomalovače hoření, které jsou přísadou mnoha výrobků. Stejným problémem ale mohou být i takzvané PFAS, známé jako věčné chemikálie. Ty jsou přitom opět k nalezení v plastovém nádobí nebo nábytku. Velmi absurdní také může být podpora obezity u některých umělých sladidel.

Takzvané obezogeny, tedy látky podporující vznik obezity jsou největší problém právě pro děti. V prvních letech vývoje jsou totiž podle studií děti k jejich účinkům nejzranitelnější. Látky přitom v těle narušují takzvaný metabolický termostat, který kontroluje metabolické procesy a váhu člověka. Narušení termostatu tak vede ke snadnějšímu přibírání na váze a naopak těžšímu hubnutí.

Jediným řešením, jak se vyhnout expozici mnoha obezogenních toxinů tak je odstranění těchto látek z každodenního života. Jelikož jsou ale tyto látky obsaženy v mnoha produktech, je současná snaha o co nejmenší kontakt s nimi jen obtížně řešitelná. Podle vědců by se tak měla věda na tyto látky více zaměřit a mělo by dojít k jejich odstranění z každodenně využívaných produktů.
Štítky: Životní prostředí Znečištění Obezita Zdraví Bisfenol A BPA Toxiny
Zdroj: RED