EnergoZrouti.cz

Pokuty za rychlost, která znečišťuje ovzduší začne vláda rozdávat už příští týden

  
Martin Bárta
27. 9. 2021 ▪ 15:54

Vysoké překročení rychlosti na silnici vyjde už od příštího týdne řidiče v britském Walesu draho. Pět nových radarů má totiž zajistit, aby řidiči snížili svou rychlost a pomohli tak zlepšit ovzduší. Za malé překročení rychlosti ale hrozí jen nevinný dopis.

Radar měřící rychlost
Radar měřící rychlost
Foto: Michael Schwarzenberger / Pixabay

Už v příštím týdnu začne vedení britského Walesu udělovat první pokuty řidičům, kteří na některé z vytipovaných silnic překročí rychlostní limity. Ty jsou na místech stanoveny kvůli znečištění ovzduší, které by mělo právě snížení rychlostního limitu pomoci řešit.

Vymáhání rychlostí není dostatečné

Na pěti místech v jižním a severovýchodním Walesu tak mohou řidiči dostat od příštího týdne pokutu za větší překročení rychlosti 50 mil / h, tedy 80 kilometrů za hodinu. Velšská vláda se tak podle serveru BBC snaží o podporu zlepšení ovzduší, které sice již bylo zlepšeno, ovšem stále ne dostatečně.

Úředníci ale prozatím budou k řidičům mírní. Za malé překročení rychlosti tak bude řidičům pouze zaslán varovný dopis, který by je měl na rychlost upozornit. V případě větších překročení ale hrozí podle úředníků mnohem větší sankce.

Velšská vláda začala na nových opatřeních pro zlepšení ovzduší pracovat už po roce 2018, kdy došlo k soudním sporům, které ji obviňovaly z nečinnosti nedostatečných opatřeních, které by pomohly znečištěné ovzduší řešit.

Jak uvedl náměstek ministra pro změnu klimatu Lee Waters, rychlostní limity sice fungují ve zlepšování ovzduší, je ale nutné je ve větší míře vymáhat jinak je někteří řidiči stále ignorují.
Štítky: Auto Emise Klima
Zdroj: BBC, RED