EnergoZrouti.cz

Kalifornii se poprvé podařilo vyrábět 100% elektřiny z obnovitelných zdrojů

  
Martin Bárta
2. 5. 2022 ▪ 08:34

V Kalifornii o víkendu došlo k prolomení historického milníku. Tamní energetická síť totiž čtvrt hodiny běžela ze 100% na obnovitelných zdrojích energie. Tato hodnota by podle místního zákona měla být do roku 2045 standardem.

Větrné turbíny
Větrné turbíny
Foto: Craig Marolf on Unsplash

Kalifornská energetická síť v sobotu zaznamenala historický milník, když získávala 100% elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Ačkoliv samotná 100 % dodávka elektřiny ze solárních či větrných elektráren a dalších zdrojů trvala jen 15 minut, Kalifornie si nadále drží vysokou úroveň ve využívání obnovitelných zdrojů energie.

Své nadšení na sociální síti Twitter sdílel i ředitel organizace Environment California, která prosazuje využívání obnovitelných zdrojů energie, ale podporuje i další ekologické hodnoty. Právě šéf organizace Environment California Dan Jacobson pracoval i na podpoře kalifornského zákona z roku 2018, který vyžaduje, aby stát do roku 2045 využíval pouze 100% čistou obnovitelnou energii.

Celkově v sobotu v době překonání historického milníku byla poptávka po elektrické energii zhruba 18,6 gigawattů. 12 391 megawatt z toho dodaly masivně rozšířené solární panely. Po 15 minutovém běhu na 100% obnovitelných zdrojů došlo sice k poklesu, ale ten se zastavil na 97 procentech. Z hlediska obnovitelných zdrojů energie to tak lze považovat za obrovský úspěch.
Štítky: Kalifornie Obnovitelné zdroje energie Elektřina Solární panely Větrné elektrárny
Zdroj: RED