EnergoZrouti.cz

Dřevěné pelety v některých zemích rychle zdražují. Rusko je totiž jedním z největších dodavatelů

  
Nikola Stránská
14. 3. 2022 ▪ 14:45

Nejen plyn. V některých zemích už rychle zdražují i dřevěné pelety určené pro vytápění. Rusko je totiž jedním z hlavních dodavatelů. Češi ale zatím mohou zůstat v klidu.

Dřevěné pelety
Dřevěné pelety
Foto: Michal Křenovský z Pixabay

Rychlý růst cen za vytápění zaznamenaly domácnosti a firmy ve Velké Británii, které v posledních letech přešly na trend využívání biomasy. Nejčastěji využívané dřevěné pelety totiž na tamním trhu rychle zdražují kvůli sníženým dodávkám pelet v souvislosti s invazí Ruska na Ukrajinu.

Jen ve Velké Británii může být vysoká cena problém pro další tisíce domácnosti a firem, které nezasáhl problém s vysokými cenami zemního plynu. Místní vláda totiž v uplynulých letech tento způsob vytápění dotovala jako ekologický a tak si jej velké množství lidí pořídilo.

Problém ovšem nyní nastal kvůli invazi Ruska, které je největším dodavatelem pelet nejen pro britský trh. V souvislosti s poškozením dodavatelských řetězců kvůli sankcím, ale i ztíženou dopravou tak rychle roste cena pelet, které se stávají méně dostupné.

Podle odhadů, které zmínil britský server The Telegraph se ceny pelet zvýšily o zhruba 25 až 40 procent a v současnosti se tak tuna pelet dá pořídit asi za 385 liber (cca 11 200 korun).

Britští dodavatelé ale už narychlo hledají nové kontrakty, které by zajistily dostatek pelet které nepocházejí z Ruska. Dá se tedy očekávat, že situace se v následujících měsících ještě před příchodem nové topné sezóny uklidní a ceny budou opět přijatelné. Možná je ale samozřejmě i opačná situace, kdy v důsledku mnohem větší poptávky po jiných zdrojích vytápění než je ruský zemní plyn může dojít k růstu cen kvůli vysokému zájmu.

Češi, kteří využívají dřevěné pelety pro vytápění ale prozatím mohou zůstat v klidu. Velká část tuzemské spotřeby totiž pochází přímo z českých peletáren využívající dřevo z našich lesů. Česko navíc velkou část své produkce exportuje na trhy v západní Evropě. Fakt, že velká část tuzemské produkce pelet míří za hranice a jejich cena roste by mohl být pro místní firmy pozitivní pro další rozvoj byznysu.
Štítky: Vytápění Pelety Velká Británie Rusko Ukrajina Topení Ekologie Biomasa
Zdroj: RED