EnergoZrouti.cz

Využívejte elektřinu mimo špičku a my vám za to zaplatíme, navrhuje provozovatel energetické sítě

  
Tomáš Jelínek
28. 6. 2022 ▪ 08:55

Perte, myjte nebo nabíjejte zařízení včetně elektromobilů v hodinách mimo energetickou špičku a my vám za to zaplatíme. Nový model by v budoucnu chtěl využívat provozovatel distribuční sítě ve Spojeném království. Mělo by to zajistit stabilitu sítě i v době největších energetických špiček.

Pojistky
Pojistky

Noční můra. Možná tak by se mohla nejen z hlediska provozovatelů distribuční sítě nazývat letošní zima. Kvůli vysokým cenám energií, odstavování uhelných elektráren a možného nedostatku zemního plynu z Ruska vymýšlí mnoho firem jak zajistit dostatek energií pro své zákazníky. Jedno z řešení má v plánu i provozovatel elektrické distribuční soustavy ve Spojeném království National Grid.

Ten podle serveru The Times uvažuje nad tím, že by svým zákazníkům platil za to, že spotřebovávají energii mimo špičku. Pokud by tak zákazníci pro nabíjení elektromobilů, praní prádla nebo pouštění myček využívali více noční hodiny, kdy je poptávka po elektřině nižší, mohli by ušetřit.

Podle dat The Times má v současnosti National Grid vypracované prvotní návrhy, které by zákazníkům poskytly kredit až 6 liber (cca 172 korun) za kilowatthodinu, kterou v době špičky nevyužijí. Fungovat by to samozřejmě mohlo pouze u zákazníků, kteří mají takzvaný chytrý elektroměr, jež dokáže přes internet zasílat informace o aktuální spotřebě elektřiny.

Distribuční síť ve Spojeném království přitom už má s podobným bonusem pro zákazníky zkušenosti. Ve spojení s jedním z dodavatelů Octopus Energy už dříve fungoval pilotní projekt, který pomáhal zákazníkům ušetřit výměnou za to, že snížili svou spotřebu v době špiček.

Rostoucí poptávka po elektrické energii vytváří problémy pro distribuční soustavy v celé Evropě i dalších zemích. S masivním rozvojem elektromobility bude nutné tyto soustavy ještě více propojovat a hledat způsoby, jak snížit spotřebu elektřiny ve špičkách. Vykrývat by je přitom v budoucnu mohla i samotná elektrická vozidla díky technologii V2G (Vehicle-to-Grid).
Štítky: Elektřina Energetika National Grid Spojené království Energie
Zdroj: RED