EnergoZrouti.cz

V Česku je první plovoucí fotovoltaická elektrárna, zatím jen na zkoušku

  
Martin Bárta
20. 1. 2022 ▪ 10:42

Energetická skupina ČEZ testuje na přečerpávací vodní elektrárně ve Štěchovicích první fotovoltaickou plovoucí elektrárnu. Speciální podmínky vodní nádrže ji pomohou technologii lépe otestovat pro budoucí využití.

Plovoucí fotovoltaické panely v elektrárně Štěchovice
Plovoucí fotovoltaické panely v elektrárně Štěchovice
Foto: ČEZ

V Česku odstartoval testovací provoz fotovoltaické elektrárny postavené na vodě, zatímco v zahraniční jde již o běžně využívanou technologii, která přináší mnohé výhody. První solární elektrárna na vodě je nyní spuštěna na horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Štěchovice a provozuje ji skupina ČEZ.

Přečerpávací elektrárna má pro panely speciální podmínky

Testovací provoz umožní energetikům zjistit vlastnosti nosných plováků a solárních panelů v kombinaci s každodenním provozem přečerpávací vodní elektrárny. V létě by se navíc měla testovací instalace rozšířit a využívat energii ze slunečního záření o výkonu 100 kWp. V budoucnu by mohla horní nádrž elektrárny díky svým rozměrům pojmout solární panely o výkonu až 2,5 MW.

Test využití solární elektrárny na vodě je pro společnost důležitý, jak pro budoucí implementaci těchto typů elektráren na další nádrže, tak i kvůli podmínkám samotné přečerpávací elektrárny. Tam jsou totiž oproti běžným nádržím úplně jiné podmínky. Při načerpání vody v noci totiž plave elektrárna na nejvyšší kótě hladiny vody.

Jakmile ale začne elektrárna vyrábět energii a vyčerpávat vodu z horní nádrže, dojde k poklesu solárních panelů až o 9 metrů níže. Tím tak dochází ke změně některých podmínek včetně slunečního záření, které na panely dopadá.

„Fotovoltaika má díky neustále se zvyšující efektivitě solárních panelů obrovský potenciál a my nechceme podcenit žádnou z oblastí jejího využití. Velká očekávání jsou od umístění fotovoltaik na vhodných vodních plochách, ale teprve realita ukáže, co si můžeme dovolit v českých podmínkách. Pokud nás pilotní instalace ve Štěchovicích přesvědčí, v létě bychom chtěli zpětinásobit její výkon a začít ho standardně dodávat do sítě. Pro případ, že by s plovoucími solárními zdroji počítaly další výzvy Modernizačního fondu, chceme být připraveni nejen teoreticky, ale především prakticky,“ říká Jan Kalina, člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ.

ČEZ chce do osmi let dodávat až 6 GW z obnovitelných zdro­jů

ČEZ plánuje do roku 2030 přispět k transformaci tuzemské energetiky do bezemisní podoby. V současnosti tak masivně investuje do snižování emisí současných elektráren, ale hlavně do výstavby obnovitelných zdrojů. Ty by podle společnosti měly do energetické sítě dodávat do roku 2030 výkon až 6 GW.

Už v současnosti firma vyrábí elektřinu z vodních, solárních ale i větrných elektráren. První elektrárnu využívající sluneční záření přitom firma postavila už v roce 1998 na hřebenech, poblíž horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Aktuálně mají její fotovoltaické elektrárny celkový výkon 126 MW, který v závislosti na slunečním svitu a dalších podmínkách ročně vyrobí elektřinu zhruba pro 40 tisíc tuzemských domácností.
Štítky: Elektřina ČEZ Elektrárna Fotovoltaické panely Solární elektrárna Fotovoltaika Obnovitelné zdroje
Zdroj: ČEZ