Tuto věc do ložnice naši předci nikdy nenosili a věděli proč. Teď kvůli ní máme úzkosti a nespavost
Naši předci dbali na dodržování celé řady zvyků, které dnes již upadly v zapomnění. Některé z nich byly čistě spirituální, jiné měly alespoň zčásti logické opodstatnění.
Do druhé zmíněné skupiny se řadí jeden rituál, na který naše prababičky a pradědečkové nedali dopustit. Jeho podstata spočívá v tom, že se za všech okolností snažili vyhýbat nošení určitých předmětů do ložnice. O které předměty se konkrétně jedná?
Starý rituál, který měl spirituální i praktickou hodnotu: Boty a oblečení zvenku do ložnice nepatří
V období, kdy ještě neexistovaly moderní technologie, dodržovali naši předci celou řadu rozličných zásad a pravidel. Jedna z těchto zásad spočívala v tom, že se do ložnice za žádných okolností nevstupovalo v botách a ve venkovním oblečení. Tato zásada neměla pouze praktické důvody, ale disponovala i hlubším významem.
Naše prababičky a pradědečkové věřili, že by nošením bot či venkovního oblečení do ložnice mohli do domu přinést „neklidnou energii" a „negativní spirituální síly" společně s nemocemi.
Strach z nemocí a negativních spirituálních sil
V lidové tradici se věřilo, že oblečení a obuv vstřebávají při nošení venku nejen prachové částice a pachy, ale i nemoci, špatnou energii a negativní spirituální síly.
Pokud někdo podle předků venkovní oblečení nebo boty přinese do ložnice, hrozí mu, že se zde tyto negativní spirituální síly, špatná energie či nemoci usídlí. To by byl údajně problém zejména z toho důvodu, že v ložnici (obzvláště při spánku) je člověk nejzranitelnější.
Nemalé množství tehdejších lidí tak po svých dětech běžně chtělo, aby se převlékaly hned po příchodu zvenku. V některých případech se dokonce lidé svlékali ještě na zápraží.
Děti to často považovaly za nepříjemnou povinnost, nicméně v očích dospělých byl tento rituál klíčovým krokem k ochraně zdraví a psychického rozpoložení všech rodinných příslušníků.
Předkové tuto tradici dodržovali i z dalších důvodů
Domácnosti našich prababiček a pradědečků zpravidla disponovaly zřetelně rozčleněnými prostory, což platí především o těch venkovských. Ty byly nezřídka dělené na hospodářskou část, kuchyni, obytné místnosti a ložnici.
Každá z těchto místností měla jasně daný účel a v drtivé většině případů se nepoužívala na nic jiného. Právě ložnice byla považována za prostor klidu, pohody, regenerace a odpočinku a mnohdy byla dokonce označována za něco posvátného. Tento fenomén úzce souvisel s vírou v to, že spánek je čas, kdy duše člověka odpočívá nebo dokonce „cestuje v jiných sférách", na což potřebuje mít klid, čisto a ticho.
Pro většinu lidí tedy ložnice představovala prostor, ve kterém se nepracovalo, nemluvilo nahlas ani nejedlo jídlo. Vcházet do ní v botách nebo venkovním oblečení by tím pádem bylo až neuctivé.
Další důvod měl čistě praktickou povahu. V průběhu značné části 19. a 20. století byly podlahy často dřevěné nebo hliněné a pokryté kobercem či několika drobnějšími koberečky. Čištění těchto podlah i praní koberců bylo nesmírně složité, neboť v té době samozřejmě neexistovaly žádné moderní technologie, které nám dnes uklízení a praní do značné míry usnadňují.
Předci rovněž do jisté míry vypozorovali, že dodržování určitých hygienických opatření může být skvělou formou prevence celé řady různých onemocnění. Často netušili, proč tomu tak přesně je, a tak za tím hledali spirituální důvody. Dnes již díky vědeckým studiím víme, že důvodem jsou bakterie, viry či roztoči, nicméně podstata zůstává stejná – udržovat domácnost čistou je velmi důležité. Důležité je i jasné oddělení místností, co se jejich účelu týče. Pokud toto oddělení nebudete dodržovat, můžete si koledovat o vznik insomnie (nespavosti) či úzkostí a dalších psychických problémů.