EnergoZrouti.cz

„Ruský Google“ má problémy. Energetické společnosti mu odmítají dodávat elektřinu

  
Tomáš Jelínek
9. 5. 2022 ▪ 08:41

Finské energetické společnosti odmítají dodávat elektřinu ruskému vyhledávači Yandex, často přezdívanému ruský Google. Jeho finské datacentrum tak od konce dubna funguje pouze díky dieselovému generátoru.

Yandex
Yandex

Ruský vyhledávací gigant Yandex, který stejně jako tuzemský Seznam.cz dokázal vzdorovat vlivu společnosti Google a udržet si vlastní vyhledávání, má nyní problémy ve Finsku. Podle zpráv serveru Euractiv mu totiž místní energetické společnosti odmítají dodávat elektřinu pro jeho datacentrum. To je tak nyní poháněno pouze dieselovým generátorem.

Jedno z datacenter ruského Yandexu se ocitlo bez elektřiny poté, co s ním finské energetické společnosti odmítly podepsat novou smlouvu kvůli tomu, že jej místní úřady považují za možného vydavatele falešných zpráv ruské propagandy. Datové centrum funguje ve městě Mäntsälä nedaleko Helsinek podobně jako datacentra mnoha světových gigantů, kteří v zemi své servery umisťují kvůli výhodným klimatickým i politickým podmínkám.

Datacentrum od konce dubna, kdy mu byly dodávky elektřiny ukončeny využívá pouze dieselový agregát, který mu dodává elektřinu. Dieselové generátory se v datacentrech sice běžně využívají, slouží ale až jako poslední řešení v případě výpadku standardní energie a vybití akumulátorů, které servery udržují v činnosti.

Jak bude datacentrum fungovat v následujících měsících zatím není jasné. Jisté ovšem je, že v případě, že by se nový dodavatel energie nenašel, nezbude firmě nic jiného než datacentrum uzavřít.
Štítky: Yandex Rusko Finsko Datacentrum Elektřina
Zdroj: RED