EnergoZrouti.cz

Polsko spustilo nový dotační program na pořízení tepelných čerpadel. Nebude ale pro všechny

  
Martin Bárta
7. 5. 2022 ▪ 06:00

V Polsku startuje nový dotační program na pořízení tepelných čerpadel. Ten ale nebude pro všechny, finance z něj totiž budou moci využít pouze majitelé novostaveb, které jsou úspornější.

Anna Moskwová - ministryně životního prostředí Polska
Anna Moskwová - ministryně životního prostředí Polska
Foto: GOV.pl

Polské ministerstvo životního prostředí dnes odstartovalo nový dotační program „Moje teplo“, který podpoří nákup tepelných čerpadel. Rozpočet programu je 600 milionů polských zlotých (cca 3,1 miliardy korun). Finance ale nebudou určeny pro všechny. Podle ministryně Anny Moskwové je budou moci získat pouze majitelé nových bytových domů s vyšším energetickým standardem.

Na jeden projekt instalace tepelného čerpadla půjde v novém programu z Národního fondu ochrany životního prostředí a vodního hospodářství možné získat částku od 7 do 21 tisíc zlotých (37 – 111 tisíc korun). Ministerstvo očekává, že o program bude podobně velký zájem jako o mimořádně oblíbený program „Moje elektřina“, který podporuje instalaci domácích fotovoltaických elektráren.

V rámci nového dotačního programu budou moci finanční prostředky získat přímo fyzické osoby, které jsou majiteli rodinného domu. Dotaci pak bude možné získat na tepelná čerpadla sloužící buď pouze k vytápění domu nebo i současně k ohřevu teplé užitkové vody. Zájemci budou moci získat dotaci ve výši 30 až 45 procent ze způsobilých nákladů. Finance, které na tepelná čerpadla půjdou pochází z Modernizačního fondu Evropské unie, z kterého v současnosti na různé programy čerpá i Česko.

„Vzhledem k tomu, že dotace z Národního fondu ochrany životního prostředí a vodního hospodářství se mají vztahovat na nákup a instalaci tepelných čerpadel do novostaveb s vyšším energetickým standardem, bude program „Moje teplo“ doplňkový k programu „Čistý vzduch“, který zase podporuje výměnu neekologických zdrojů tepla ve starších budovách“ uvedl prezident fondu Przemysław Ligenza a dodal: „Program „Moje teplo“ je odpovědí na potřeby individuálních investorů, kteří se při výstavbě rodinných domů snaží myslet do budoucna jak z hlediska ekologie, tak ekonomiky. Když se rozhodnete nainstalovat si do svého nového domova alternativní zdroj tepla, jako je tepelné čerpadlo, můžete realisticky snížit emise oxidu uhličitého do atmosféry a snížit účty za vytápění.“
Štítky: Polsko Tepelná čerpadla Anna Moskwová Životní prostředí Vytápění
Zdroj: RED