EnergoZrouti.cz

Olomouc zakáže v části města nákladní dopravu, kvůli zatížení obytné zástavby

  
Tomáš Jelínek
28. 3. 2021 ▪ 09:30

Olomouc zakáže už od 29. března v části města těžkou nákladní dopravu. Kamiony totiž místo obchvatu nadále využívají už tak přetížené části husté zástavby. Právě na silnou dopravu si dlouhodobě stěžují místní.

Kamion v Olomouci
Kamion v Olomouci
Foto: Magistrát města Olomouce

Kvůli stále vyššímu zatížení obytné zástavby a nadměrným počtem projíždějící dopravy rozhodla olomoucká radnice o zákazu průjezdu těžkých vozidel na jihu města.

„Zapadá to do naší dlouhodobé cílené snahy o snížení dopravního zatížení nákladními vozidly v místech obytné zástavby,“ vysvětluje primátor Mirek Žbánek.

Kamiony využívají hustě osídlenou oblast místo obchvatu

Posun k lepšímu a zklidnění lokální dopravy by měli pocítit lidé hlavně na jihu Olomouce. „Omezena bude tranzitní nákladní doprava nad 12 tun v jižní části města, konkrétně v Holici, na Nových Sadech, ve Slavoníně a v Nedvězí,“ říká primátor Žbánek. „Náš postup koordinujeme s krajem. Nové opatření navazuje na již realizované omezení Olomouckého kraje v obcích jižně od Olomouce, které začalo platit na konci minulého roku,“ dodává náměstek primátora Martin Major.

I přes otevření jihozápadního obchvatu města na dálnici D35 totiž nákladní automobily využívají jednu z nejhustěji osídlených částí Olomouce k tranzitním jízdám. Občané si tak na hluk a silnou dopravu dlouhodobě stěžují. Na město se navíc obrátily se žádostmi o nápravu i komise městských částí.

Omezení nákladní přepravy po městě se daří olomouckému magistrátu prosazovat jen pomalu. Od roku 2009 je tak uzavřena například ulice Foersterova pro vozidla nad 12 tun, tím se významně podařilo odvést nákladní dopravu na obchvat města. V prosinci 2016 pak město zavedlo i omezení vjezdu nákladní dopravy nad 6 tun do centra města. Následně byl v roce 2017 omezen i průjezd nákladní dopravy nad 12 tun ulicí Hamerskou.

Městu se ale nedaří nastavit omezení všude kde by chtělo, některé silnice totiž patří státu a tam to pro město není tak jednoduché. Jde například o ulice Brněnská a Velkomoravská, kde se město snaží i přes nesouhlas Ministerstva dopravy těžkou tranzitní dopravu regulovat.

Nová opatření, která omezí průjezdy tranzitní nákladní dopravy nad 12 tun začnou platit už od 29. března na těchto komunikacích:


Holice – Keplerova, Brunclíkova, Sladkovského, Holická
Nové Sady a Povel – Střední a Dolní Novosadská, Rooseveltova, Schweitzerova
Slavonín – Slavonínská, Jižní, Zolova
Nedvězí – Jilemnického, ŠtúrovaŠtítky: Olomouc Doprava Kamiony
Zdroj: MMO