EnergoZrouti.cz

Klimatizací ve světě přibývá, do roku 2050 by jich mohlo být až 14 miliard

  
Martin Bárta
19. 7. 2020 ▪ 15:40

V souvislosti se zvyšováním teploty ve městech přibývá ve velkém množství instalovaných klimatizačních jednotek, ty ale díky nízké efektivitě spotřebovávají velké množství energie a produkují další emise které mohou přispět k dalšímu oteplení.

Chladící věž elektrárny
Chladící věž elektrárny
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

Teplota ve městech dlouhodobě roste a s ní i množství nových klimatizačních jednotek v domácnostech, úřadech, nemocnicích a dalších prostorech kde je potřeba udržet stálé klima. Díky tomu tak ale může docházet k ještě větší produkci skleníkových plynů jelikož klimatizace mají nízkou účinnost.

Podle zprávy IEA (Mezinárodní energetická agentura, pozn. red.) a OSN by zlepšení energetické účinnosti klimatizačních zařízení mohlo uspořit v příštích čtyřech desetiletích až 460 miliard tun emisí skleníkových plynů.

Aktuální počet klimatizačních zařízení se odhaduje na 3,6 miliardy a jejich nárůst v současném tempu by do poloviny století mohl činit až dalších 10,4 miliardy nových zařízení což by způsobilo také obrovský nárůst spotřebované energie, která by do roku 2050 mohla stát až 2,9 bilionu dolarů.

Velké množství lidí s nižším příjmem si podle IEA nemůže dovolit kvalitnější klimatizační jednotky a tak volí právě ty levnější, které mají vyšší spotřebu energie ale zároveň jejich účinnost nedosahuje dostatečných parametrů. OSN a IEA tak doporučují vládám vytvoření pobídek k nákupu kvalitnějších klimatizačních jednotek tak aby došlo k instalaci těch s vyšší efektivitou. Zároveň organizace doporučily zavedení minimální standardů efektivity těchto zařízení a jejich lepší označování na trhu.

Informace jak vybrat správnou klimatizační jednotku do domu i bytu jsme nedávno přinesli v článku: Mobilní nebo nástěnnou klimatizaci? Poradíme, jak vybrat do bytu tu nejvhodnější
Zdroj: IEA, OSN