EnergoZrouti.cz

Budoucnost dopravy ve městě? Decathlon prodává dostupné cargokolo, které bezpečně převeze děti i náklad

  
Martin Bárta
8. 7. 2024 ▪ 09:18

Decathlon prodává možnou budoucnost dopravy po městě. Jeho nové cargo kolo nabízí elektrický pohon s dostatkem místa pro nákupy nebo převážení dětí. Podobné dopravní prostředky už v zahraničí trhají rekordy prodejů, v tuzemsku ale na své objevení teprve čekají.

Elektrické cargo kolo Decathlon
Elektrické cargo kolo Decathlon
Foto: Decathlon

Zájem o způsoby dopravy po městech, které jsou ekologičtější a mnohdy i výrazně rychlejší, v posledních letech stoupá ve městech po celé Evropské unii. Výrobci standardních kol tak představují nejen nová elektrokola, ale i cargokola. Ta jsou vybavena velkým prostorem pro zavazadla nebo přepravu dětí. Ukázkou může být i nové elektrické cargo kolo z řetězce Decathlon za cenu, která je v této kategorii velmi příznivá.

Elektrické cargo kolo Family F900E od Decathlonu je vybaveno silným elektromotorem, který umožňuje snadné a plynulé přepravování těžkých nákladů nebo dětí. Kolo má robustní rám a prostornou nákladní plošinu, která je schopna unést až 170 kg. Sedadlo pro děti je navrženo tak, aby poskytovalo maximální bezpečnost a pohodlí. Kolo je vybaveno kvalitními brzdami a odpružením, které zajišťují bezpečnou jízdu i v náročných městských podmínkách.

Elektrický pohon s baterií pak umožňuje dojezd až 90 km na jedno nabití, což je více než dostačující pro většinu městských cest.

Mikromobilita je v zahraniční trend

Mikromobilita se v posledních letech stává klíčovou součástí městské dopravy. Zahrnuje hlavně malé dopravní prostředky jako jsou kola, koloběžky a elektrokola, které jsou ideální pro krátké městské vzdálenosti. Tyto prostředky jsou nejen ekologické, ale také přispívají k odlehčení dopravy ve městech a snižují emise skleníkových plynů.

Podle studie Evropské unie, více než 50 % všech městských cest je kratších než 5 km, což činí mikromobilitu ideální volbou pro mnoho obyvatel měst. Elektrická cargo kola tak představují ideální řešení pro rodiny, které potřebují přepravovat děti nebo nákupy bez nutnosti používat automobil.

Nizozemsko jako král mikromobility

Nizozemsko je příkladem země, kde je využívání kol na vysoké úrovni. Podle dat z Nizozemského statistického úřadu je v Nizozemsku více kol než obyvatel a více než 25 % všech cest je realizováno na kole. Cargo kola jsou v této zemi velmi populární a běžně se používají pro přepravu dětí i nákladů.

Výzkum provedený nizozemským výzkumným institutem pro dopravní politiku (KiM) ukázal, že až 23 % nizozemských domácností vlastní cargo kolo. Tento trend je podporován rozsáhlou infrastrukturou pro cyklisty, která zahrnuje oddělené cyklostezky a bezpečná parkovací místa pro kola.

Podobné dopravní prostředky v zahraničí trhají rekordy v prodejích. Podle údajů z Nizozemska se prodeje elektrických cargokol zvýšily meziročně o desítky procent, a to především díky rostoucímu zájmu o udržitelné a efektivní způsoby dopravy. V České republice však tato kola na své objevení stále čekají, což je do značné míry způsobeno nedostatečnou infrastrukturou. Chybějící cyklostezky, nedostatek bezpečných parkovacích míst a obecně nižší povědomí o výhodách cargokol zatím brání širšímu rozšíření těchto dopravních prostředků.
Štítky: Elektrokola Cyklistika Doprava Mobilita Mikromobilita Kolo Cargokolo Elektrokolo