EnergoZrouti.cz

Americká firma pracuje na modernizaci desítky let starého systému klimatizací

  
Lenka Nováková
28. 3. 2021 ▪ 10:56

Desítky let starý princip fungování klimatizací má jednu velkou nevýhodu - velkou spotřebu elektrické energie. Při rychlém rozvoji klimatizací to začíná být problém pro emise skleníkových plynů a je tak nutné hledat náhradu.

Klimatizační jednotka
Klimatizační jednotka
Foto: 吴 迪 / Unsplash

Stále větším problémem moderních zemí v oblasti snižování emisí skleníkových plynů začínají být klimatizační jednotky. Těch nejen v rozvojových zemích stále rychleji přibývá i díky stále náročnějším vlnám veder. I kvůli zvyšujícím se příjmům v těchto zemích navíc stále rychleji roste poptávka po klimatizacích a právě to může být velký problém pro globální klima.

Klimatizací přibývá, technologie je ale stejná už desítky let

Vědci očekávají, že do roku 2050 se počet klimatizačních jednotek, které jsou celosvětově instalovány až ztrojnásobí. To by následně mělo ještě zvýšit emise skleníkových plynů těchto zařízení. Klimatizace jsou totiž v současné době v některých městech zodpovědné až za 20 procent spotřeby elektřiny a to hlavně ve městech.

Další nárůst počtu klimatizačních jednotek rychle zvýší spotřebu elektrické energie, která je ale stále ve velkém vyráběna za pomoci fosilních paliv. Problém klimatizací je totiž jednoduchý: princip na kterém fungují se od doby jejich vynálezu zase tak příliš nezměnil a tak zatímco jiné spotřebiče snížily svou energetickou potřebu, klimatizace na tom o příliš lépe nejsou.

Mircea Dincă , Bryce Vickmark...
Právě toho si je také vědoma společnost Transaera, kterou spoluzakládal profesor Massachusettského technologického institutu (MIT) Mircea Dinca. Ten se totiž už přes deset let zabývá vývojem účinnějších materiálů, které by mohly pomoci klimatizacím snížit spotřebu elektrické energie.

Transaera tak v současné době pracuje na snížení spotřeby klimatizací za pomoci jejich vyšší účinnosti, které je docíleno použitím modernějších chladiv – tedy náplní jež patří k hlavnímu principu fungování klimatizační technologie ale i dalších součástí. Jak firma doufá, její klimatizace by mohla dosáhnout pětiny klimatického dopadu oproti současným klimatizačním jednotkám.

Efektivnější klimatizace budou zásadní pro lidi i životní prostředí

Sama společnost je nyní finalistou celosvětové soutěže, která má za cíl právě přepracování technologie klimatizačních jednotek tak, aby bylo dosaženo jejich vyšší energetické účinnosti. Vítěz této soutěže dostane 1 milion dolarů (téměř 22 miliard korun) za pomoci kterých bude moci své zařízení uvést do prodeje.

Klimatizace od společnosti Transaera používá vysoce porézní materiály, které pasivně odvádějí vlhkost ze vzduchu, když je stroj v činnosti. Právě tyto materiály považují lidé z malého týmu společnosti za přelomový a nezbytný pro jejich misi účinnější klimatizace.

Mircea Dinca se svými spolupracovníky tak očekávají nadcházející měsíc, kdy by měla být vyhlášena soutěž Global Cooling Prize. I pokud by se jeho tým nedočkal výhry, plánuje ještě letos rozšířit tým a provádět další zkoušky svých zřízení. Vývoj efektivnějších klimatizačních systémů je totiž podle nich zásadní pro zdraví lidí ale i životního prostředí.
Štítky: Klimatizace Byty Domy
Zdroj: MIT