EnergoZrouti.cz

Plzeň má nové chytré lampy, zvýší bezpečnost ale zároveň sníží účty za elektřinu

  
Lenka Nováková
6. 1. 2022 ▪ 19:21

Plzeň má nové chytré lampy, které sledují pohyb ve svém okolí. Snadno tak upravují intenzitu osvětlení a tím pomáhají zvyšovat bezpečnost a zároveň snižovat náklady na veřejné osvětlení.

Pouliční osvětlení / ilustrační foto
Pouliční osvětlení / ilustrační foto
Foto: David Mark z Pixabay

Plzeňský magistrát společně s provozovatelem veřejného osvětlení ve městě, tedy Plzeňskými městskými dopravními podniky, a.s. (PMDP), dokončil na konci minulého roku modernizaci veřejného osvětlení v Částkově ulici a parku Chvojkovy lomy. Nově tak osvětlení zajišťují inteligentní lampy, které umí měnit intenzitu osvětlení. Zvyšuje se tak bezpečnost a snižují se účty za elektřinu.

Úspora elektřiny i snížení světelného smogu

Veřejné osvětlení se velmi často objevuje mezi prvními položkami, na které jdou ve městech a obcích největší výdaje. Města tak v posledních letech stále více hledají možnosti, jak snížit náklady za osvětlování ulic v nočních hodinách. Na ulicích se tak stále více objevují moderní lampy využívající technologii LED, která nabízí mnohem nižší spotřebu.

Například v Plzni se tak při modernizaci veřejného osvětlení rozhodli vyzkoušet lampy, které reagují na pohyb. Pokud se tedy v okolí dosvitu lampy pohybuje chodec, automobil nebo i cyklista, lampa může upravit intenzitu osvětlení a dočasně tak zvýšit svítivost i o více jak 80 % své kapacity.

Oproti tomu v době, kdy se na ulicích nikdo nenachází, se intenzita sníží tak, že nedochází ke zbytečnému vzniku dalšího takzvaného světelného smogu. Zároveň s tím pak dochází i k dramatické úspoře elektřiny, která se podle města pohybuje okolo 60 % oproti běžným lampám.

„Inteligentní svítidla jsou vybavena pohybovými čidly a při detekci pohybu například od procházejících osob nebo běžců mohou dočasně zvýšit intenzitu svítivosti na více jak 80 procent své kapacity. Ve Chvojkových lomech bylo zmodernizováno 30 svítidel, v Částkově ulici pak 28 sloupů veřejného osvětlení,“ uvedl radní pro oblast Smart Cities a podporu podnikání Vlastimil Gola.

„Nové osvětlení funguje v rámci dispečinku PMDP, který vzdáleně řídí celou lokalitu a má systém pod dohledem. Ovládat lze ale i každé svítidlo zvlášť. Pokud v místech nebude potřeba svítit, svítivost lamp se sníží na přibližně 40 %, kdyby bylo potřeba, dokážeme každou lampu vzdáleně rozsvítit na 100 %,“ vysvětlil vedoucí střediska veřejného osvětlení PMDP Josef Smolík.

Součástí instalace nového veřejného osvětlení byla i dodávka stanice, která měří množství prachových částic v ovzduší, atmosférický tlak nebo množství oxidu uhličitého a dalších veličin. Stanice je umístěna na sloupu veřejného osvětlení nedaleko kruhového objezdu Částkova – Lobezská. Data se ze stanice přenáší do systémů meteorologických stanic nebo na úřední desku.
Štítky: Plzeň Osvětlení Elektřina Energetika Bezpečnost
Zdroj: RED