EnergoZrouti.cz

„Musíme zakázat kotle na plyn abychom donutili lidi přejít na tepelná čerpadla“, uvedl předseda komise pro infrastrukturu

  
Tomáš Jelínek
19. 4. 2022 ▪ 14:38

Zákaz kotlů na zemní plyn od určitého data bude jedinou možností jak podle předsedy britské Národní komise pro infrastrukturu přejít na jiné zdroje jako jsou tepelná čerpadla. Ty jsou nyní preferovány, jejich implementace je ale i kvůli násobně vyšší ceně pomalá.

Plynoměry
Plynoměry
Foto: Robert Linder on Unsplash

Už dlouhou dobu se v médiích píše o tom, že kotle spalující zemní plyn, kterých bylo jen v roce 2020 dodáno na tuzemský trh přes 85 tisíc čeká přechod na vodík či úplný zákaz. Nyní tuto debatu oživil předseda Národní komise pro infrastrukturu Spojeného království Sir John Armitt. Podle toho je totiž zákaz plynových kotlů jediným řešením.

Tepelná čerpadla mají být řešením, zatím to tak ale nevypadá

Současné plynové kotle totiž podle Armitta stojí zhruba 1 500 liber (cca 43 tisíc korun), oproti tomu tepelná čerpadla, která v posledních letech Spojené království silně propaguje vyjdou na 5 – 15 tisíc liber (asi 144 – 433 tisíc korun). Právě propastný rozdíl v ceně těchto dvou způsobů vytápění nadále silně podporuje kotle na zemní plyn.

Ty se ale v posledních týdnech a měsících staly černou ovcí vytápění a to hlavně kvůli napjatému energetickému trhu, který je silně rozkolísaný a ceny zemního plynu rychle rostou. Velký vliv na plynové kotle má ale i invaze Ruska na Ukrajinu, která podpořila myšlenky rychlého odchodu od fosilního plynu.

Ačkoliv v současnosti Spojené království, ale i Evropská unie stále více propaguje programy, které pomáhají financovat nákup tepelných čerpadel, je již jisté, že nepůjde o řešení pro každého. Tepelných čerpadel a společností, které je instalují je totiž v současnosti dalo by se říci jako šafránu, a tak není snadné odbornou firmu i samotné čerpadlo do domu zajistit.

Problém ale nadále zůstává i v domech, kde jsou v současnosti v každém bytě instalovány plynové kotle a přechod na tepelná čerpadla či další technologie by byl velmi nákladný. Potíže s vysokými náklady mají v současnosti i plynové kotelny panelových domů u kterých by v budoucnu mohl být řešením vodík.

Ukončení podpory plynových kotlů ale probíhá nejen ve Spojeném království. Například Česká republika už vůči plynovým kotlům a zemnímu plynu vyslala jasný signál, když ukončila jejich podporu v oblíbených dotačních programech. Strategie Vlády ČR ale zatím stále není úplně jednotná a velmi často dochází ke změnám, které budou mít vliv nejen na ekonomiku, ale i celé energetické prostředí.
Štítky: Zemní plyn Vytápění Plynový kotel Plyn Tepelná čerpadla Velká Británie
Zdroj: RED