EnergoZrouti.cz

Ministerstvo průmyslu spustí záruku na úvěry pro malé a střední podnikatele zasažené nárůstem cen energií

  
Lenka Nováková
5. 4. 2022 ▪ 09:46

Ministerstvo průmyslu a obchodu spustí novou záruku na provozní úvěry pro malé a střední podnikatele zasažené nárůstem cen energií. Ti budou moci získat záruku až na deset milionů korun, ale i příspěvek na úhradu úroků.

Finance
Finance
Foto: Pixabay

Malé a střední firmy by díky nové záruce, kterou spouští Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Národní rozvojovou bankou (NRB), měly získat snazší přístup k úvěrům od komerčních bank, které jsou určeny na pokrytí zvýšených provozních nákladů.

Ministerstvo chce zárukou umožnit pokrytí nákladů, které se firmám zvýšily hlavně kvůli rostoucím cenám energií. Právě stoupající náklady na plyn a elektřinu v současnosti tvoří velkou část nákladů firem na vlastní výrobu. Podniky tak musejí zvyšující se náklady ve velkém promítat i do cen koncových produktů či služeb.

„Chceme podnikatelům pomoci překonat toto těžké období, kdy výrazně zdražily energie a zároveň rostou úrokové sazby na bankovním trhu. Na všech pobočkách NRB mohou OSVČ a malé a střední podniky, jejichž náklady za energie činí více než 10 % z celkových provozních nákladů, podávat žádosti o poskytnutí záruky za provozní komerční úvěr poskytnutý soukromou bankou,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodal „záruka je poskytována bezúplatně až do výše 80 % zaručovaného úvěru poskytnutého podnikateli v objemu jeden až deset milionů korun a doba ručení bude až 2 roky.“

Mimo záruky může být podnikatelům a firmám poskytnut i finanční příspěvek k úhradě úroků ze zaručeného úvěru. Celková výše vyplaceného příspěvku pak bude činit 4,5% p.a. z průměrného zůstatku úvěru. Maximální výše příspěvku pak může dosáhnout až na 800 tis. Kč.

Záruku budou moci využít firmy a podnikatelé působící po celé České republice mimo území hlavního města Prahy. Široký rozsah oborů na které bude záruka poskytována pak pokryje třeba stavebnictví, maloobchod a velkoobchod, zpracovatelský průmysl, dopravu, skladování, informační a komunikační činnosti, ale třeba i ubytování a pohostinství.
Štítky: Energie Energetika Podnikání Ministerstvo průmyslu a obchodu Firmy Záruka Úvěry
Zdroj: RED