EnergoZrouti.cz

Falšování medu už nebude tak jednoduché, „med ze zemí EU a mimo EU“ skončí

  
Markéta Bártová
1. 2. 2024 ▪ 09:59

EU se dohodla na nových pravidlech pro označování medu. Pro spotřebitele by tak mělo být jednodušší poznat, z jakých zemí med pochází. V současné podobě totiž označování nahrává podvodům a přimíchávání padělaného medu či jeho doslazování.

Med se po letech naléhání včelařů dočká nového označení
Med se po letech naléhání včelařů dočká nového označení
Foto: Martin Bárta

Med ze zemí EU a mimo EU. Přesně takové označení lze v současnosti nalézt na mnoho medech prodávaných v maloobchodní síti prodejen. Přesně to je ale také informace, která spotřebiteli absolutně nic neřekne o kvalitě medu ani jeho zdroji. To by se ale mělo už brzy změnit, Evropská unie totiž schválila nové nařízení, které informace na medu v této podobě zakážou.

V úterý 30. ledna večer došlo k významnému průlomu, když zástupci Evropského parlamentu a členských zemí EU dosáhli dohody o nových pravidlech pro označování medu. Tato změna zpřesní informace dostupné spotřebitelům a zároveň zvýší transparentnost na trhu s medem. Po změně pravidel, která umožňují snáze skrývat původ medu už přitom dlouhodobě volají nejen tuzemští včelaři.

Podle nových nařízení nebude již možné označovat med paušálně jako „med ze zemí EU a mimo EU“. V budoucnu budou muset výrobci na etiketách uvádět konkrétní země původu medu, a to i s procentuálním podílem medu z každé země na celkové hmotnosti produktu. Tento krok je reakcí na obavy z falšovaného medu, především toho dováženého ze zemí mimo EU, u kterého bylo v minulosti zjištěno obohacování cukrem. Například větší část medu dováženého do EU pochází z Číny, což bylo dosud na etiketách často opomenuto.

Alexander Bernhuber, vedoucí vyjednávacího týmu Evropského parlamentu (příslušející k Konzervativcům), ocenil dosaženou dohodu a zdůraznil, že „evropští včelaři i spotřebitelé budou lépe chráněni před falšovaným medem“, který se v současnosti na trzích ve velkém prodává.

Nové změny, které EU schválila se přitom neomezují pouze na med, podmínky by se totiž měly změnit například i pro džemy. V budoucnu tak bude muset džem obsahovat minimálně 450 gramů ovoce na kilogram produktu a produkty označené jako „Extra“ budou muset obsahovat minimálně 50 procent ovoce. Tento krok má za cíl snížit obsah cukru v těchto potravinách a podpořit zdravější výživu.
Štítky: Včely Med EU Falšování medu Včelí med