Veterináři varují: Toto děláte každý den, ale váš pes tím potichu trpí
Psi se již dlouhá staletí řadí mezi nejvěrnější lidské společníky. Málokteré jiné zvíře dokáže být ke člověku tak laskavé, empatické, loajální a ochranitelské.
Zatímco psi jsou však mnohdy schopni udělat pro lidi takřka cokoliv, co je po nich vyžadováno, lidé se k psům bohužel zdaleka ne vždy chovají s úctou a ohleduplností. Veterináři proto opakovaně poukazují na věci, které bychom v přítomnosti těchto domácích mazlíčků nikdy neměli dělat. O které se jedná?
Nechávání psa samotného po dlouhou dobu
Psi jsou zpravidla nesmírně společenští živočichové. Navíc dokážou být velmi fixováni na své majitele. Pokud je necháte příliš dlouho doma samotné, mohou to velmi těžce nést. Nezřídka se u nich může rozvinout i tzv. separační úzkost.
Je nicméně zřejmé, že málokterý člověk v produktivním věku může svému psovi věnovat 24 hodin nepřetržité pozornosti. Proto je vhodné vašeho čtyřnohého přítele naučit samostatnosti, což potvrzuje i MVDr. Luděk Kučera. Ten zároveň radí, jakým způsobem je možné psa samostatnosti naučit:
„Základem je psa naučit povely jako „zůstaň", „místo". Nejprve se od psa vzdalujeme postupně, například přejdeme do vedlejší místnosti. Pokud pes zůstává klidný, odměníme ho pamlskem. Posléze odcházíme z domova na krátký čas a postupně dobu odloučení prodlužujeme."
Přehnaný důraz na poslušnost, tahání psa na vodítku
Někteří lidé touží po tom, aby byl jejich pes perfektně vycvičený a dělal všechno podle jejich představ. Výcvik může být do jisté míry prospěšný, nicméně je třeba si uvědomit, že pes není robot.
Chtít po psovi například to, aby šel při procházce celou dobu u nohy a ani jednou se nezastavil něco očichat, může být pro jeho psychiku náročné. Když ho pak ještě za trest zatáhnete za vodítko pokaždé, když se zastaví, může to pro něj být přímo procházka peklem.
Když už chcete mít psa dobře vycvičeného, snažte se jej motivovat pozitivně (např. pamlsky). Výcvik pomocí přísných trestů (např. zmíněné tahání za vodítko) je vysoce necitlivý a pro psy stresující.
Provokování
Některým lidem by mohlo připadat legrační psa škádlit. Jakékoliv pošťuchování, probouzení ze spánku nebo lákání jídlem, které jim nakonec nedáte, však psům zpravidla příjemné rozhodně není.
Se psem si určitě hrát můžete, ale buďte přitom ohleduplní.
Stěhování či přemísťování nábytku
Psům nevyhovuje ani stěhování. Problematické je v tomto směru nejen stěhování do jiného bytu (domu), ale i přemísťování nábytku v rámci té samé domácnosti.
S tím souhlasí i zkušená veterinářka Mary Gardnerová. Ta magazínu Insider sdělila:
„Psi využívají svou paměť a čich k tomu, aby se v domě orientovali, obvykle si ve své hlavě vytvoří mapu prostoru. Stěhování jim může způsobit úzkost, protože nevědí, kde se věci nacházejí."
Stěhování či přemísťování nábytku podle ní způsobuje úzkost zejména starším nebo zrakově postiženým psům.
Pokud máte v plánu jakékoliv stěhování, zkuste na něj psa připravit postupně, pokud máte tu možnost.
Hlasité hádky, odpalování petard nebo provozování hlučných činností
Psi jsou mimořádně citliví na hluk. Jakýkoliv křik či hlasitý zvuk je může značně vyděsit. Doma se tak snažte vyvarovat hlasitým hádkám a dalším hlučným činnostem.
Zcela jistě byste pak měli zapomenout na odpalování petard. To je vysoce neohleduplné nejen vůči psům, ale i vůči jiným zvířatům či lidem s posttraumatickou stresovou poruchou.
Sahání psům na obličej
Zde by se možná našly výjimky – tedy psi, kterým sahání na obličej nevadí. Celé řadě psů ovšem není příjemné, pokud se jim někdo zčistajasna rozhodne přejet dlaní přes obličej. Raději psa pohlaďte na hrudníku, zádech, krku nebo pod bradou.