EnergoZrouti.cz

Velká Británie chce být ekologičtější i na moři, spouští nový fond pro lodě bez emisí

  
Nikola Stránská
24. 3. 2021 ▪ 06:00

Velká Británie spouští nový fond, který podpoří vývoj vodíkových plavidel. Moderní bezemisní technologie by se pak měly objevit i v přístavech a pomoci snížit dopad odvětví na globální oteplování.

Kontejnerová loď Maersk
Kontejnerová loď Maersk
Foto: WikimediaImages / Pixabay

Velká Británie už před nějakou dobou oznámila svůj plán, stát se do roku 2050 uhlíkově neutrální. Ke splnění tohoto cíle ji ale čeká ještě mnoho práce a pouhý přechod na bezemisní zdroje energie či elektromobilitu ji nezachrání. Velkou část emisí totiž tvoří i obrovské kontejnerové či další přepravní lodě, které spalují velké množství fosilních paliv.

Vodíkové lodě ale i nabíječky v přístavech

A právě k tomuto účelu britská vláda vytvořila nový fond, který bude mít k dispozici 20 milionů liber tedy něco přes 600 milionů korun. Tyto finance by měly pomoci k rychlejšímu vývoji plavidel poháněných vodíkem či elektřinou a také modernizaci přístavů. Ty by měly dostat čerpací stanice a nabíječky.

Už v následujících letech by se tak v anglických přístavech mohly začít objevovat lodě poháněné vodíkem, které budou s nulovými emisemi. Nový vládní program k tomu poskytne zmíněné finance pro firmy, které přetvoří inovativní ekologické nápady v realitu.

Představení britského námořního fondu

Výroba lodí zaměstnává v británii tisíce lidí

Financovat tak bude možné podporu rozvoje prototypů plavidel a přístavní infrastruktury, které by v budoucnu mohly být využity v celé zemi. Británie tak chce nasměrovat k uhlíkové neutralitě celé námořní odvětví i kvůli inspiraci pro další státy v rámci pořádání summitu o změně klimatu COP26, který Spojené království hostí letos v listopadu.

Velká Británie by z vývoje nových lodí mohla vydělat nejen snížením emisí skleníkových plynů přímo na svém území ale i zvýšeným exportem. V současnosti je totiž země jedním z největších exportérů rekreačních a sportovních lodí na světě. Každoročně tak místní firmy vyvezou lodě v hodnotě až 1,6 miliardy GBP. Výroba lodí také v zemi zaměstnává odhadem 40 tisíc lidí.
Štítky: Velká Británie Moře Dotace
Zdroj: GOV UK