EnergoZrouti.cz

Tisíce domácností budou za několik týdnů bez elektřiny, končí jim režim DPI

  
Lenka Nováková
24. 2. 2022 ▪ 16:59

Už v příštích týdnech by se mohly tisíce domácností ze dne na den ocitnout bez dodávek elektrické energie. Podle Energetického regulačního úřadu totiž v režimu DPI zůstávají i nadále tisícovky lidí. Už brzy ale končí lhůta, do kdy lze vybrat nového dodavatele.

Elektroměr
Elektroměr

Už v příštích týdnech se podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) mohou ocitnout tisícovky domácností bez dodávek elektřiny. V Česku totiž skončí režim dodavatele poslední instance (DPI) od jednoho z největší alternativních dodavatelů, skupiny Bohemia Energy.

Navštivte babičku s dědou, radí regulátor i dodavatelé

Ačkoliv Bohemia Energy nebyla posledním dodavatelem energií v České republice, jehož zákazníci se během krátké doby ocitli v takzvaném režimu dodavatele poslední instance po tom, co firma ukončila dodávky šlo rozhodně o dodavatele s největším počtem zákazníků. Po ukončení dodávek v polovině října 2021 se tak v režimu DPI ze dne na den ocitlo zhruba 900 tisíc domácností a firem. Velká většina zákazníků už sice režim DPI opustila a vybrala nového dodavatele, i přes to v režimu DPI zbývají tisíce zákazníků.

Problémy s oslovováním zákazníků k přechodu na standardní smlouvy přitom dodavatelé poslední instance, pod které bývalí zákazníci Bohemia Energy a dalších společností „spadli“, měli už od začátku. Největší dodavatel energie v Česku, skupina ČEZ, tak zvolil hned několik způsobů jak se se zákazníky spojit. Těm tak posílal SMS zprávy, telefonoval, psal e-maily a jako poslední možnost volil i návštěvu zástupců distributora přímo na místě. Počet zákazníků v režimu DPI, které nebylo možné zkontaktovat tak firma srazila na minimum.

Podle Energetického regulačního úřadu ale i nadále zůstávají nejen u ČEZu tisíce zákazníků, kteří často ani nevědí, že jsou v režimu DPI i kvůli tomu, že odběrné místo neobývají. Většině z nich ale už nezbývá mnoho času k získání standardní smlouvy. Například bývalým odběratelům Bohemia Energie DPI skončí už ke 14. dubnu. Termíny ukončení režimu DPI u dalších padlých dodavatelů pak úřad zveřejnil na svých webových stránkách.

„Jestliže energie stále odebíráte od DPI, jedinou dobrou radou je, abyste co nejrychleji přešli na standardní produkt. Teď už nejde jen o vysoké ceny dodávek od DPI, o energie byste brzy mohli přijít úplně. Několik dní vám zabere ještě výběr nového dodavatele a také to, než si vás tento dodavatel převezme. Teď už skutečně není nač čekat,“ doporučuje předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Podle Trávníčka by se také lidé měli více zajímat i o své blízké, sousedy a známé. Je totiž možné, že přímo někdo z příbuzných či známých může stále v režimu DPI zůstávat i přes to, že o něm vůbec neví. Stejným způsobem tak dříve naléhal i ČEZ k návštěvě příbuzných, a to obzvláště seniorů.
Štítky: Elektřina Energetika Energetický regulační úřad
Zdroj: RED