EnergoZrouti.cz

Spolek podal žalobu na vládu, nelíbí se mu přehlížení klimatické krize

  
Lenka Nováková
21. 4. 2021 ▪ 11:58

Klimatická krize zesiluje a Česká vláda ji bere na lehkou váhu. Alespoň to si myslí spolek Klimatická žaloba ČR, který podal žalobu vůči české vládě. Podobné žaloby už dříve v zahraničí uspěly.

Socha spravedlnosti
Socha spravedlnosti
Foto: Sang Hyun Cho / Pixabay

Česká republika podle spolku Klimatická žaloba ČR sdružujícího přes dvě stovky občanů a jednu obec porušuje lidská práva a mezinárodní dohody a přehlíží klimatickou krizi. Spolek tak na českou vládu k dnešnímu dni podal žalobu.

Spolek se inspiroval v zahraničí, tam žaloba uspěla

Společnou žalobu podle tiskové zprávy spolku podalo šest žalobců, jedním z nich je spolek jako právnická osoba zastupující v současné době 221 členů. K nim se přidala také obec Svatý Jan pod Skalou a další čtyři občané. Vláda České republiky podle svědectví jednotlivců ale i expertů z Česka a zahraničí selhává v přijetí kroků, které by odpovídaly závažnosti dopadů klimatické změny na život, zdraví, práva a majetek žalobců.

Podle žalobců tak vláda porušuje své právní povinnosti plynoucí jak z místních zákonů tak i mezinárodních dohod. Jestli tomu tak opravdu je by nyní měl řešit Městský soud v Praze.

Společná žaloba je podle spolku možností jak přimět stát aby jednal odpovědně vůči jednotlivcům ale i celé společnosti. Spolek se v žalobě také inspiroval Nizozemskou nevládní organizací Urgenda, která žalovala stát. Soud v tomto případě nařídil nizozemskému státu snížit emise skleníkových plynů nejméně o 25 % do konce roku 2020.

„Svatý Jan pod Skalou leží v srdci CHKO Český kras. Většinu obce pokrývají lesy, protéká jí potok a u kostela vyvěrají prameny. Idyla? V posledních letech jsme svědky hynutí vzrostlých stromů a sezónního mizení vody z potoka i ze studen. S touto kouzelnou krajinou se děje něco špatného. Zdá se, že nejde o lokální problém, ale o dopady změn klimatu,“ vysvětluje starosta obce Ing. Jiří Bouček, proč se obec přidala k žalobě.
Štítky: Klimatická krize Soud Česká republika
Zdroj: Klimatická žaloba