EnergoZrouti.cz

Spalování dřeva je podle vědců horší než uhlí a plyn, Evropská unie ho chce omezit

  
Martin Bárta
20. 6. 2021 ▪ 09:49

Spalování dřeva a dřevěných pelet je podle vědců pro klima horší než uhlí a plyn. Zatímco dosud byla biomasa považována za ekologický způsob výroby energie, při podrobnějším pohledu na věc tomu tak není. Evropská unie by tak chtěla jeho spalování zpřísnit.

Sídlo Evropské komise
Sídlo Evropské komise
Foto: Dimitris Vetsikas / Pixabay

Ačkoliv spalování biomasy, tedy například dřevěných pelet bylo v posledních letech považováno za ekologický způsob výroby energie nejen v rodinných domech – vědci mají nyní na toto využívání dřeva jiný názor. Některé důkazy totiž nasvědčují, že využívání dřeva a dřevěných pelet může být pro globální klima horší než spalování uhlí a plynu. Evropská unie tak už chystá změnu pravidel.

V Česku má biomasa velký podíl na „obnovitelných zdrojích“

Jen v České republice tvoří biomasa podle dat Ministerstva průmyslu a obchodu podíl až 41,16 % celkové obnovitelné energie v domácnostech a 25,11 % energie z obnovitelných zdrojů mimo domácnosti. Díky tomu tak biomasa v současné době stojí za výrobou velké části obnovitelné energie v Česku. To by ale v budoucnu mohla změnit nová pravidla EU.

Myšlenka biomasy jako klimaticky neutrálního paliva je ale podle Asbjørna Torvangera vedoucího výzkumného pracovníka Centra pro mezinárodní výzkum klimatu (CICERO) v norském Oslu motivována omezenými znalostmi načasování a trvalosti ukládání uhlíku v lesích a půdě.

Velmi často ale právě při využívání dřeva jako biomasy není zahrnuto do ekologických výpočtů odlesňování rozsáhlých ploch, díky čemuž vzniká další obrovské množství emisí skleníkového plynu – oxidu uhličitého.

Zpřísnění by mohlo být problém i pro modernizaci v teplárenství

Využívání dřeva a dřevěných pelet jako zeleného paliva by se tak do budoucna minimálně v Evropské unii mohlo změnit. Podle deníku Financial Times chce totiž právě pravidla pro využívání dřeva jako obnovitelného zdroje zpřísnit. To by tak v budoucnu mohlo omezit některé dotační politiky.

Příkladem by pak mohlo být ukončení podpory prodeje kotlů na biomasu například v programech podobných tuzemským kotlíkovým dotacím. Právě ty totiž přechod od uhlí na biomasu u domácností několik roků podporují a mnoho obyvatel si tak kotle na spalování dřevěných pelet pořídilo právě s výhledem na nižší náklady do budoucna ale i větší ekologie výroby tepelné energie.

Jakým způsobem bude Evropská unie do budoucna tento druh paliva omezovat zatím není úplně jasné. Problém by to ale mohl být i pro tuzemské teplárenství, které v rámci modernizace a přechodu na nízkoemisní zdroje plánuje i využívání biomasy.
Štítky: Evropská unie Uhlí Dřevěné pelety
Zdroj: RED