EnergoZrouti.cz

Organizace vyzvaly EU k zákazu toxických „věčných chemikálií“. Jsou součástí teflonových pánví nebo oblečení

  
Markéta Bártová
12. 10. 2022 ▪ 13:57

Evropské nestátní organizace vyzývají jednotlivé země EU i Evropskou komisi k zákazu „věčných chemikálií“ PFAS od roku 2025 ve spotřebním zboží. Nebezpečné chemikálie jsou přitom součástí mnoha denně používaných produktů.

Zdravé potraviny se díky PFAS mohou stát toxické
Zdravé potraviny se díky PFAS mohou stát toxické
Foto: Bernhard Schädlich z Pixabay

Čtyřicet šest evropských nevládních organizací mezi kterými nechybí Greenpeace, Friends of the Earth Europe nebo tuzemská Arnika vyzvaly členské státy EU a Evropskou komisi k zákazu všech perfluorovaných látek (PFAS) známých jako „věčné chemikálie“ ve spotřebním zboží. Organizace požadují, aby zákaz začal platit už od roku 2025 kvůli co nejdřívější ochraně zdraví lidí.

Některé z takzvaných věčných chemikálií jsou totiž podle vědeckých studií považovány za lidské karcinogeny, které mohou mít vliv na zvýšení rizika rakoviny ledvin, varlat a prostaty nebo vaječníků.

Právě účinky na lidské zdraví jsou hlavním důvodem pro organizace, žádají o úplný zákaz těchto látek ve spotřebním zboží od roku 2025. Po dalších pěti letech, tedy od roku 2030 by potom dle nich měl zákaz platit i na jakékoliv průmyslové využití těchto látek.

„Arnika již několikrát prokázala přítomnost těchto látek v různých druzích zboží včetně potravinových obalů či textilu. Vyzýváme EU, aby co nejrychleji zakázala perfluorované látky ve výrobcích, jako jsou obaly potravin, kosmetika a oblečení, a zastavila tak každodenní vystavování milionů lidí v Evropě těmto látkám. Komise a členské státy EU by měly dodržet svůj slib a urychleně přijmout opatření zakazující PFAS jako celé skupiny ideálně do roku 2025.” uvedla Karolína Brabcová z organizace Arnika.

Perfluorované látky jsou dnes součástí mnoha výrobků jako jsou teflonové pánve či oblečení, obuv a další produkty s technologií gore-tex, která je má chránit před znečištěním či vodou.

Velkým problémem je podle vědců i skutečnost, že „věčným chemikáliím“ jsou v současnosti vystaveny už i nenarozené děti, jelikož chemikálie na ně působí již během těhotenství v děloze. Dosud ale není jasné, jak přesně chemikálie ovlivňují plod ještě před narozením a následně i novorozence. Stejně tak není ani dostatečné množství studií, které by ukazovalo na množství PFAS, kterému je dítě vystaveno například prostřednictvím mateřského mléka.

U dospívajících dětí je ale situace jiná. Podle některých dat má totiž 14 % dospívajících v těle látky PFAS, které překračují maximální bezpečné hodnoty stanovené Evropským úřadem pro bezpečnost potravin.
Štítky: EU Arnika Teflon PFAS Věčné chemikálie Gore-Tex Zdraví Evropská unie Chemikálie
Zdroj: Arnika, The Canberra Times, New Scientist, HBM4EU