EnergoZrouti.cz

Německo zvažuje DPH na potraviny podle jejich dopadu na klima

  
Tomáš Jelínek
4. 5. 2022 ▪ 08:20

Německá vláda prý zvažuje úpravy daně z přidané hodnoty na potraviny podle toho, jaká je jejich klimatická stopa. Některé potraviny by tak mohly rychle podražit. U těch lokálních by naopak mohlo dojít k poklesu.

Euro
Euro
Foto: lilzidesigns on Unsplash

Německá vláda takzvaného semaforu podle serveru Bild zkoumá, jak by mohla být upravena DPH u potravin na základě jejich klimatické šetrnosti. V zásadě by tak došlo ke zvýhodnění potravin, které jsou například lokální, snadno zpracovatelné a nemají za sebou uhlíkovou stopu dlouhou přes půl světa. Oproti tomu potraviny, které se musejí dovážet stovky nebo tisíce kilometrů a zároveň je jejich získávání či výroba neekologické by rychle podražily.

Návrh na úpravu DPH podle toho, jaký klimatický dopad každá jednotlivá potravina má federální vláda projednávat v rámci návrhů k okamžitému programu ochrany klimatu, který předložil spolkový ministr hospodářství Robert Habeck. Úprava sazby daně na potraviny by tak měla být dalším krokem ke snižování emisí a podpoře stravy, jež nezatěžuje klima.

Jelikož jde zatím jen o návrh, který zkoumá vláda, nejsou prozatím známé další detaily. Je ale možné, že by vyšší daň mohly platit i výrobky, které využívají velké množství plastových obalových materiálů či jsou jak již bylo zmíněno importovány z ciziny přes to, že je lze efektivně vyrábět i lokálně.

Stejně tak v současnosti ani není známý princip, kterým by se jednotlivé potraviny hodnotily a zda by do celkového výpočtu byly zahrnovány i faktory jako je využívání fosilních paliv pro sklizeň či vytápění výrobních hal a podobně.
Štítky: Německo Klima Klimatická změna Daně Ekonomika DPH