EnergoZrouti.cz

Hluk z hnědouhelného dolu Turów se podle měření blíží maximálním hodnotám

⚡ 19. 3. 2021, 09:20

Měření hluku v okolí polského hnědouhelného dolu Turów potvrdilo obavy místních obyvatel. Podle měření, které probíhalo v minulém roce je totiž zřejmé, že v lokalitě Uhelná a Oldřichov na Hranicích se celonoční dlouhodobá hluková zátěž blíží doporučenému limitu 40 decibelů. Podle zprávy z měření byl ale hluk i několikrát překročen.

„Chtěl bych poděkovat ministerstvu za zajištění měření hluku,“ uvedl hejtman Martin Půta. „Je zřejmé, že naše obavy ze zvyšování hlučnosti způsobené prací v dolu Turów v souvislosti s přibližováním těžby směrem k hranicím jsou opodstatněné. Proto bychom také chtěli, aby polská strana vybudovala mezi dolem a českým územím ochranný val a vysázela zeleň.“

Měření hluku na popud Libereckého kraje zajistilo v loňském roce Ministerstvo životního prostředí ČR. Samotné měření pak provedl Zdravotní ústav v Ostravě – Národní referenční laboratoř pro komunální hluk. Pro měření byly zvoleny právě dvě lokality na okraji zástavby v Uhelné a v Oldřichově na Hranicích, který je bezmála dva kilometry od dolu.

Vzhledem k tomu, že prakticky nepřetržitý hluk z dolu nyní přichází na české území jako zbytkový hluk, bylo měření prováděno pouze v noci od 22.00 do 6.00.


Doporučujeme
Co jsou bleskovky?

Bleskovky jsou rychlé zprávy, které vám přinášíme stručně, jasně a přehledně. Díky bleskovkám získáte rychle všechny potřebné informace bez dlouhého čtení.


Další bleskovky ⚡