EnergoZrouti.cz

Biometan by do deseti let by měl nahradit až 10 % spotřeby zemního plynu v ČR

⚡ 23. 3. 2021, 11:18

Už rok tlačí do své plynárenské sítě biometan největší distributor zemního plynu v Česku – společnost GasNet. Ten by mohl energetice pomoci snížit emise skleníkových plynů a tak i splnění emisní cílů EU. Za první rok GasNet do své sítě napumpoval 718 tisíc m3 biometanu, což by pokrylo spotřebu menší obce se stovkami obyvatel.

Podle plánů firmy by mohl biometan do roku 2030 nahradit až 10 procent tuzemské spotřeby zemního plynu pro vytápění a silniční dopravu. Biometan, který GasNet využívá ve své síti pochází z EFG Rapotín BPS ze severní Moravy.

„Jedná se o průkopnický projekt pro celou českou energetiku. Jako lídr v distribuci zemního plynu jsme ho maximálně podpořili. Výroba a vtláčení biometanu do distribuční plynárenské sítě je oblast, kterou dlouhodobě sledujeme a spoluutváříme. Jsme plynaři a věříme v budoucnost plynu v jakékoli formě. Biometan je podle nás palivem budoucnosti a bude hrát v moderní energetice důležitou roli,“ říká Michal Ostatnický ze společnosti GasNet.


Doporučujeme
Co jsou bleskovky?

Bleskovky jsou rychlé zprávy, které vám přinášíme stručně, jasně a přehledně. Díky bleskovkám získáte rychle všechny potřebné informace bez dlouhého čtení.


Další bleskovky ⚡