Logo EnergoZrouti.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKADOMÁCÍZAHRANIČNÍKRAJEELEKTROMOBILITAVODÍK

Bohatí američané produkují ve svých domovech o 25% skleníkových plynů více než ti chudší

Autor: Martin Bárta
TwitterFacebook
22. 7. 2020, 09:28
Martin Bárta
Dům na předměstí
Dům na předměstí
Foto: Fotobanka Pixabay & Pexels

  Diskuze (0 příspěvků)
Vložit

Vědci z Národní akademie věd Spojených států amerických prováděli studii na více než 93 milionech bytových jednotek v Americe aby zjistili, jaký vliv mají na emise skleníkových plynů v domácnostech různé příjmové skupiny.

Při studii tak bylo zjištěno, že domácnosti s vyšším průměrným příjmem produkují přibližně 6 482 liber (2 940 kg) skleníkových plynů což je mnohem více oproti domácnostem, které dosahují nižších příjmů. Tyto domácnosti vyprodukují ročně přibližně 5 225 liber (2 370 kg).

Emise skleníkových plynů jsou velmi závislé na typu vytápění v domech, jejich tepelné izolaci ale právě i na příjmech obyvatelů těchto bytů. Bohatší lidé totiž obvykle mají větší domy, které samozřejmě při vytápění spotřebují větší množství energie ať už na spalování uhlí, ropy či zemního plynu. Bohatší lidé mají také větší tendenci nehledět na úspory a tak mají sice lepší tepelný komfort ale zato je jejich produkce oxidů dusíku mnohem vyšší.

Vědci tak uvádějí, že lidé v bohatém Beverly Hills vypustí do vzduchu až čtyřikrát větší množství plynů způsobujících globální oteplování oproti obyvatelům z Jižního Los Angeles kde jsou příjmy nižší.

Studie tak opět uvádí na světlo i nerovnost mezi příjmovými skupinami kde ty bohatší produkují větší emise a mají tak i větší vliv na oteplování ale na ty chudší má toto oteplování větší důsledky v podobě vln veder, které hůře snáší jelikož si nemohou například dovolit i klimatizaci svých obydlí. Chudším obyvatelům také obecně chybí prostředky na ochranu sebe sama před globálním oteplováním ale mají i horší přístup ke zdravotní péči.

Líbil se vám článek?

Zdroj: pnas.org

  Diskuze (0 příspěvků)


Doporučujeme


TémataKrajské zprávy