Zmačkejte noviny a strčte je do bot. Ráno neuvěříte, co se stalo
Obyčejné noviny není nutné po přečtení vyhazovat do koše nebo je používat pouze pro zatápění v kamnech. Několik takových listů papíru se vyplatí mít k dispozici pro případ, že je budete potřebovat umístit do bot.
Tento jednoduchý trik znaly už naše babičky a maminky, které jej často používaly. S tím, jak noviny nebývají běžnou součástí domácností, se však na něj jednoduše zapomnělo. Přitom ale noviny dokážou zachránit nejednu nepříjemnou situaci.
Promokli jste na procházce? Noviny jsou řešení
Jistě se už i vám stalo, že jste během procházky kompletně promokli a vrátili jste se domů s mokrou obuví. Její následné sušení pak může trvat poměrně dlouhou dobu. Boty byste totiž neměli dávat do sušičky prádla, jelikož tímto způsobem riskujete jejich poškození. Příliš vysoká teplota v kombinaci s pohybem v bubnu sušičky by je mohla nenávratně zničit.
Stejně tak se nedoporučuje boty vysoušet během horkých letních dní na přímém slunci. I v tomto případě se totiž jedná o poměrně vysoké teploty, které mohou choulostivý materiál tenisek zničit. Při příštím obutí tak rázem můžete mít pocit, že se vaše boty klidně i o jedno číslo zmenšily.
Skvělým způsobem pro rychlé a efektivní vysušení obuvi jsou proto zmačkané noviny. Novinový papír má vynikající absorpční vlastnosti a na druhý den ráno si tak můžete obouvat zcela suché boty. Noviny stačí jednoduše zmačkat a případně je po nasáknutí vodou ještě jednou vyměnit (v závislosti na míře promočení).
Noviny zatočí i se zápachem
Naše chodidla se při sportu i obyčejné chůzi v parném letním počasí přirozeně potí. Vlhkost v obuvi je navíc poměrně uzavřená, a proto rychle dochází k rozvoji zápachu. Bakterie se v tkanině začínají rychle množit a nepříjemný odér je na světě. Pokud přitom tuto situaci neřešíte, začne vám brzy zapáchat celý botník i prostor na chodbě. Taková situace bude nepříjemná nejen pro vás, ale i pro případné hosty, které právě do vstupní chodby přicházejí jako první. Novinový papír tak do bot vložte hned po skončení vaší aktivity, aby nasál vlhkost a tím předešel vzniku zápachu.
Jakými dalšími domácími způsoby lze zápach z bot odstranit?
Důležité je pravidelně střídat obuv a zaměřit se na důslednou hygienu nohou. Před každým obutím mějte na chodidlech čisté ponožky. Pokud vás zápach trápí, můžete investovat do speciálních antibakteriálních sportovních vložek do bot. Ty jsou navrženy tak, aby omezily alespoň částečně množení bakterií. Tyto vložky nejčastěji fungují na principu využívání koloidního stříbra nebo nanočástic stříbra. Se zápachem zatočí také deodoranty speciálně určené právě pro boty.
Kromě toho si ale můžete pomoci i prostředky, které máte s největší pravděpodobností doma.
-
Jedlá soda: Nasypáním jedné nebo dvou lžic jedlé sody přímo do bot dojde k neutralizaci kyselin a účinnému boji proti množení bakterií. Jedlou sodu nechte v obuvi ideálně přes noc.
-
Suché čajové sáčky: Dovnitř obuvi můžete vložit suché (tedy nepoužité) čajové sáčky. Efektivně pohltí případnou vlhkost a pomohou omezit zápach. Nejvhodnější volbou jsou přitom sáčky černého nebo mátového čaje.
-
Stelivo pro kočky: Pokud máte doma čtyřnohého mazlíčka, můžete využít stelivo pro kočky. Stačí jej nasypat do bot a nechat působit. Stelivo dokáže vlhkost rychle a efektivně pohltit.
-
Citronová kůra: Nastrouhaná citronová kůra je skvělým pomocníkem pro absorpci pachů, navíc po sobě zanechá příjemnou osvěžující vůni.