EnergoZrouti.cz

Zásilkovna bude mít ekologičtější dopravu, spouští doručování cyklokurýry

  
Markéta Bártová
28. 4. 2022 ▪ 15:55

Jedna z největších tuzemských logistických společností představila novinku v doručování zásilek. Ty bude v pilotním projektu v pražské Hostivaři rozvážet na elektrickém cargo kole.

Cyklokurýr společnosti Zásilkovna
Cyklokurýr společnosti Zásilkovna
Foto: Zásilkovna

Snahy o snižování emisí skleníkových plynů se každodenně projevují v dalších oblastech života. Jedním z oborů, za kterým stojí i v současnosti široká uhlíková stopa je logistika. Právě v této oblasti se ale v posledních letech stále rychleji mění dopravní prostředky a dopravci tak hledají nové cesty jak emise dál snižovat.

Jedním z řešení může být využívání doručování zásilek k zákazníkům pomocí takzvaných cargo elektrokol. A právě k doručování tímto způsobem se prozatím po části hlavního města Prahy připojuje jedna z největších tuzemských kurýrních společností – Zásilkovna.

V pilotním provozu budou moci zákazníci kurýra na elektrokole v typicky červených barvách potkat v pražské části Hostivař. Právě tam se totiž nachází i výdejní místo v obchodním centru VIVO Hostivař, odkud bude kurýr zásilky pravidelně rozvážet přímo na adresy. Při jedné cestě by měl kurýr podle firmy ujet až 80 kilometrů a uspořit 10,4 kg CO2e.

Zásilkovna, tedy dcera společnosti Packeta založená Simonou Kijonkovou už přitom vloni oznámila, že testuje další alternativní způsoby doručování a v pilotním provozu tak má třeba auta na vodíkový pohon. Společnost také provozuje samoobslužné výdejní boxy pro zásilky Z-BOX, které jsou plně napájeny pomocí solárních panelů a není tak nutné je připojovat k elektrické síti.

„Automobily na vodík jsou velmi šetrné k životnímu prostředí – do ovzduší vypouští jen kyslík a vodu. Výhody ale vidíme i v jejich technických parametrech: na rozdíl od elektromobilů dokážou ujet pro nás vyhovující vzdálenost a dočerpání vodíku probíhá stejně rychle jako u benzínu nebo nafty. Odpadá tak zdlouhavé čekání na dobití baterie, jako je tomu v případě elektroaut. Proto dává vodíková doprava pro náš business největší smysl.”​ uvedla Petra Císařová, která má v Packetě e-mobilitu na starosti.




Štítky: Zásilkovna Doprava Ekologie Emise
Zdroj: RED