EnergoZrouti.cz

Zakažme úplně jízdu aut v neděli, navrhují švýcarští poslanci

  
Nikola Stránská
14. 5. 2022 ▪ 09:12

Zelení ve Švýcarsku přišli s novým plánem jak snížit závislost země na ruských fosilních palivech a zároveň snížit emise skleníkových plynů. O vybraných nedělích by tak podle nich měla být zakázána téměř veškerá doprava.

STOP
STOP
Foto: Aleksandr Kadykov on Unsplash

Strana zelených ve Švýcarsku přišla s radikálním nápadem, jak omezit emise skleníkových plynů a zároveň se zbavit závislosti na fosilních palivech z Ruska. Podle jejich zástupců by totiž měl být zaveden systém, kdy o vybraných nedělích v roce bude zakázán vjezd aut, motocyklů, ale i nákladních aut do ulic a na všechna veřejná náměstí.

Podle švýcarského serveru Blick, který informaci přinesl by přitom nešlo o nic nového. Neděle bez aut už totiž byly v zemi zavedeny v 70. letech. V té době ovšem nešlo tolik o ekologii nebo snahu zbavit se závislosti na ruských fosilních palivech, ale o snahu ušetřit paliva během probíhající ropné krize.

„Ruská útočná válka na Ukrajině s novou naléhavostí ukázala, proč by se suverénní zásobování energií mělo obejít bez fosilních paliv,“ vysvětluje členka národní rady zelených Florence Brenzikofer.

Podle návrhu strany Zelených na zákaz vjezdu aut, motocyklů i nákladních vozidel do ulic by mělo nové pravidlo platit alespoň čtyřikrát ročně. Veškeré silnice by v tuto dobu mimo vozidel mohli libovolně a zdarma využívat občané. To by vedlo k rozšíření trhů a mnoha nových akcí.

Omezování vjezdu aut nejen v některých dnech, ale i uzavírání celých ulic se v evropských metropolích v posledních letech stává stále více oblíbené. Na mnoha místech tak vznikly zóny, kde platí úplný zákaz vjezdu. To přispívá k lepšímu ovzduší ve městě i snížení hluku. Mnoho měst také zavádí omezení vjezdu do center měst pro osobní automobily nebo jen automobily na fosilní paliva.
Štítky: Auto Švýcarsko Ekologie Fosilní paliva Doprava
Zdroj: RED