EnergoZrouti.cz

Vloni přibylo pět nových čerpacích stanic, rychlejší růst zaznamenaly nabíječky elektromobilů

  
Martin Bárta
18. 1. 2022 ▪ 14:54

V Česku loni přibylo pět nových čerpacích běžných stanic na benzín a naftu. Rychlejší růst tak zaznamenávají nabíječky elektromobilů, ale i plničky na LNG a CNG. Už letos by se měl začít na čerpacích stanicích objevovat také vodík.

Čerpací stanice MOL
Čerpací stanice MOL

Počet čerpacích stanic v minulém roce podle evidence Ministerstva průmyslu a obchodu v roce 2021 mírně poklesl. Celkový pokles byl ale pouze papírový, jelikož ministerstvo zpřísnilo systém, jakým se čerpací stanice evidují. Celkový počet čerpacích stanic v České republice se tak naopak zvýšil a to o rovných pět stanic. Oproti tomu rychlé tempo růstu zaznamenávají nabíječky elektromobilů nebo místa pro plnění LPG a CNG. Těch v součtu přibylo několik stovek.

Česko má stále jednu z největších sítí „benzínek“

Podle aktuálních dat z Evidence čerpacích stanic pohonných hmot bylo v Česku k 3. lednu letošního roku 3 978 veřejných čerpacích stanic. Veřejné čerpací stanice tak představují zhruba polovinu ze všech evidovaných čerpacích stanic, ty jsou ale určeny pouze pro využití pro uzavřenou klientelu či firemní vozový park.

Česko patří dlouhodobě k zemi s jednou z největších sítí čerpacích stanic na obyvatele. Jen pro představu, Německo, které je co do počtu obyvatel osmkrát větší než Česká republika mělo v roce 2021 podle dat serveru Statista.com zhruba 14 500 čerpacích stanic.

Příští roky budou doménou nabíječek a plniček na vodík

V Česku se ale v minulých letech dařilo otevírat hlavně nové nabíjecí stanice pro elektromobily. Těch bylo v evidenci Ministerstva průmyslu a obchodu ke konci loňského září 799, což je více jak trojnásobek počtu z roku 2019. Největšími provozovateli tuzemské sítě dobíjecích stanic pak zůstávají výrobci a distributoři elektrické energie. Nejvíce nabíječek provozuje skupina ČEZ a to téměř čtyři stovky, následovaná je Pražskou energetikou s třemi sty nabíjecích stanic a E.ON Energií, která nabídla více než 130 nabíjecích stanic.

Právě druhá zmiňovaná společnost Pražská energetika otevřela novou nabíjecí stanici v Praze jen před několika dny. Ta se pyšní výkonem 300 kW a dokáže tak dobít až 80% kapacity baterie do půl hodiny.

Nadále ale roste i síť čerpacích stanic nabízejících čerpání zkapalněného ropného plynu (LPG) nebo stlačeného zemního plynu (CNG). Prvních jmenovaných je nyní po celé České republice 970. CNG, které rostlo v oblibě hlavně v nákladní či hromadné dopravě v loňském roce připsalo dalších 11 nových plniček.

Podle mluvčího České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu Václava Louly, by měl na některých čerpacích stanicích ještě letos přibýt i stojan na plnění vodíku. Právě u vodíkových čerpacích stanic a nabíječek elektromobilů se v příštích letech očekává největší růst.
Štítky: Auto Elektromobil Čerpací stanice Elektřina Nabíječky baterií Benzín Nafta Vodík
Zdroj: RED