EnergoZrouti.cz

V Česku vzniká kompostovatelný materiál z hub, který pomůže omezit plasty

  
Martin Bárta
8. 3. 2021 ▪ 09:37

Jihomoravský start-up pracuje na kompostovatelném materiálu vznikajícího z hub a zemědělského či dřevozpracovatelského průmyslu. Ten by mohl nahradit některé plastové obaly ale i pěnový polystyren na zateplení domů.

Biodegradabilní materiály Myco
Biodegradabilní materiály Myco
Foto: Myco

O tom, že se stále větší množství společností orientuje na výrobu, která by měla omezit už tak vysokou plastovou zátěž jež ohrožuje životní prostředí ve velké části světa a moří nevyjímaje jsme psali už mnohokrát. Méně častěji jsou ale k vidění firmy, které se zabývají vývojem materiálů, které by mohly pomoci toto plastové znečištění zmírnit. A právě jednou z takových společností je tuzemský start-up Myco.

Houba může nahradit i polystyren k zateplení domů

Už nějakou dobu tak na jižní Moravě pracuje start-up Myco na vytvoření náhrady za plasty, která by byla ekologicky šetrná, snadno získatelná a navíc po využití také snadno a ekologicky recyklovatelná. Malá jihomoravská firma se tak pustila do vývoje biodegradabilních materiálů na bázi mycelia tedy podhoubí a odpadu ze zemědělského a dřevozpracova­telského průmyslu.

Právě její materiál by tak v budoucnu mohl ekologicky nahradit pěnový polystyren, který je dnes nejčastěji používaným materiálem k zateplení domů ve velké části světa. Právě jeho využití je ale často velmi neekologické a vyvstává také otázka jeho další recyklace po době použitelnosti.

Přírodní kompozit, který vytváří firma Myco je vlastně podhoubí, které proroste lignino-celulózovým substrátem (nadrcenými pilinami, slámou atd.) a vytvoří snadno tvarovatelný materiál, který má podobné vlastnosti jako pěnový polystyren. Podle Jana Ostreziho, materiálového inženýra, který je jedním z autorů projektu je navíc možné volbou vstupních surovin, dobou zrání ale i způsobem tvarování možné do značné míry ovlivnit vlastnosti materiálu a to jak po stránce mechanické tak i estetické.

„Umíme vyrobit také tvrdé lisované desky podobné dřevotřísce. Momentálně pracujeme na kůži z mycelia Ganoderma lucidum známé také pod názvem Reishi,“ doplňuje David Minařík, otec projektu, který se před více než 2 lety ponořil do intenzivního studia světa hub a své výsledky průběžně konzultuje s předními českými vědci z oboru mykologie a mikrobiologie.

Po použití vyhodit. Značka: klidně na pole

Podle autorů projektu, kteří se odkazují na projekt evropavdatech.cz vyhodí průměrný Evropan ročně 32 kilogramů plastových obalů. Ačkoliv se míra třídění a následné recyklace těchto obalů každým rokem zlepšuje, stále zůstává problémem vysoká energetická náročnost celé recyklace.

Kompostovatelný obal na lahve , ...
„Největší potenciál proto vidíme v nahrazování jednorázových plastů, protože materiál z hub a rostlinných odpadů není nutné recyklovat ani řešit další složitou logistiku. Jednoduše ho můžete vyhodit na kompost nebo na pole, kde po rozložení poslouží zároveň jako hnojivo,“ zmiňuje jednu z předností materiálu Ostrezi, který se doposud specializoval na plasty ve výrobní společnosti.

Právě možnost kompostování materiálu hraje jeho prim při ekologické stopě. Není totiž nutné jej nákladně svážet, třídit a energeticky zpracovávat ale stačí ho jednoduše zařadit mezi bioodpad a vyhodit jak na kompost tak na pole bez obav ze vzniku dalšího znečištění.

„Plasty jsou skvělé materiály. Nicméně jsou do budoucna dlouhodobě neudržitelné a jejich nadužívání je velkou zátěží pro náš ekosystém. Honza jako odborník na velkoobjemovou a efektivní výrobu byl jasnou volbou. Jsem rád, že jsem ho svojí vizí houbové náhrady pěnového polystyrenu dokázal nadchnout a přesvědčit, že materiály z mycelia jsou budoucnost a cesta, jak můžeme společně přispět k boji proti klimatickým změnám,“ vzpomíná na první zárodky spolupráce Minařík.

Tým projektu Myco se nyní stěhuje do větších výrobních prostor, aby získal kapacitu pro zvyšování objemu produkce svého materiálu. Hledá také možnost rychlejšího růstu za pomocí investic ale i spojením s dalšími společnostmi, které se problematice věnují.
Štítky: Česká republika Ekologie Houby
Zdroj: RED